HOME
OGŁOSZENIA
ZAREJESTRUJ DOMENĘ
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 405; piątek, 20 wrzesień 2019 Imieniny Eustachego, Faustyny, Renaty
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
...
Gorzowskie Firmy:
Gorzów Wlkp. • Kultura • 2019-06-07
Daniil Revkovskiy & Andrey Rachinskiy, Nareszcie jesteśmy

kuratorka: Nataliia Chychasova termin działania: 3-7.06. otwarcie wystawy: 7.06. godzina 18:00

 
Migracja zarobkowa to kwestia, która bezustannie pojawia się w mediach i jest dyskutowana w politycznych kręgach. Nikt nie jest w stanie policzyć ilu Ukraińców pracuje za granicą, więc łatwo manipulować danymi. Bazując na statystykach Ukraińskiego Funduszu Walutowego liczba osób udających się za pracą za granicę wniosła w roku 2019 pomiędzy 2 a 3 milionami ludzi. Liczba wyjazdów do pracy zaczęła znacząco wzrastać od 2014 roku i ciągle rośnie. W niektórych mediach ukraińskich proces ten nazywany jest „Piątą falą emigracji”. Głównymi powodami migracji są względy ekonomiczne i sytuacja polityczna (wojna w Donbasie i zajęcie Krymu), w związku z czym obywatele Ukrainy nie mogą znaleźć pracy. By ułatwić procedurę przekroczenia granicy Ukraińcy pomogli w uwolnieniu ruchu wizowego w roku 2017, co znacznie ułatwia dziś poruszanie się pomiędzy granicami Unii Europejskiej.
 
Polska jest dla Ukraińców głównym celem podróży w celach zarobkowych (38% wg rządowych statystyk). Najwięcej jest tymczasowych migrantów, którzy znaleźli pracę poprzez Agencje Pracy Tymczasowej (TWA), nieformalne mediacje albo samodzielnie. Nawiązując do danych Biura Spraw Zagranicznych, liczba wydanych zgód na pracę w Polsce wyniosła 179.154. Powołując się na statystyki prowadzone przez ukraińskie agencje pracownicy tymczasowi podejmują prace przede wszystkim na budowie, w rolnictwie i sektorze usług. Wśród przyczyn, dla których Ukraińcy wybierają na miejsce pracy Polskę, powołują się najczęściej na mniejszą barierę językową i łatwiejsze warunki podjęcia pracy. Mimo to ukraińscy migranci zarobkowi nadal doświadczają takich problemów jak oszustwa, niespełnianie umówionych warunków pracy i problem z adaptacją. Ryzyko niepowodzenia nie powstrzymuje jednak wyjazdów do krajów w poszukiwaniu pracy, w której zarobki będą wyższe niż w ich ojczyźnie.
 
Jednym z najpopularniejszych sposobów, by dostać się do Polski są połączenia autobusowe, które codziennie docierają z różnych zakątków Ukrainy do wybranych miast w Polsce. Znaleźliśmy autobus nr STV333, który wyrusza z Charkowa - miasta na wschodzie Ukrainy i przejeżdża przez całą Ukrainę i Polskę, by zakończyć trasę w Gorzowie Wielkopolskim. Pierwsza rzecz jaką widzą przyjezdni po przybyciu do celu jest dworzec autobusowy, choć zwykle jest to miejsce, które wita wymownie: „wcale nie cieszymy się, że tutaj jesteś”. Dworzec powinien być wizytówką miasta - miejscem, w którym zaczyna się nowe życie.
 
Ideą projektu jest prześledzenie trasy autobusu STV333 na trasie Charków – Gorzów Wielkopolski poprzez samodzielne pokonanie tego odcinka przez artystów. W trakcie podróży wykonana zostanie dokumentacja i seria rozmów z osobami podróżującymi do Polski. Projekt zakończy się powitaniem autobusu przyjezdnych Ukraińców na dworcu w Gorzowie. Na wystawie zaprezentowana zostanie dokumentacja podróży.
 
Nataliia Chychasova – kuratorka, menadżerka kultury z Kijowa (Ukraina). Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Tarasa Szewczenko w Kijowie. W swoich poszukiwaniach skupia się na temacie pamięci przestrzennej, relacjach ze społecznością artystyczną, krytyce instytucjonalnej i mediacjach sztuki. Uczestniczyła w międzynarodowych programach edukacyjnych dotyczących historii, kuratorstwa i zarządzania kulturą.
 
Daniil Revkovskiy and Andrey Rachinskiy – artyści z Charkowa (Ukraina), których praktyka bazuje na kwerendzie. Zajmują ich bieżące tematy społeczne, kolektywna i indywidualna pamięć, a także metody ich zachowania, reprezentacji i manipulacji, interesują się także miastami poprzemysłowymi. Często posługują się metodą „poszukiwań mechanicznych” w Internecie i mediach społecznościowych i analizą danych. Autorzy wideo, instalacji i interwencji w przestrzeni publicznej
© 2018 Gorzow.com

^