HOME
OGŁOSZENIA
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 154; poniedziałek, 25 maj 2020 Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
...
Gorzowskie Firmy:
Gorzów Wlkp. • policja • 2019-09-11
NIECH PIESI NIE GINĄ NA DROGACH
NIECH PIESI NIE GINĄ NA DROGACH

Źródło: Policja Lubuska  


Dla osób pieszych i kierowców zaczyna się najtrudniejszy dla bezpieczeństwa, zwłaszcza tych pierwszych okres – jesień. 

Trudne warunki atmosferyczne i coraz szybciej zapadający zmrok, wpływa na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu. Ale to przede wszystkim od naszego zachowania zależy, czy zbliżająca się jesień upłynie pod znakiem tragicznych zdarzeń drogowym, w których ktoś z naszych najbliższych nie doczeka Bożego Narodzenia, bo zginie pod kołami samochodu. Nie dopuśćmy do tego – zarówno jako kierowcy czy piesi – i bądźmy ostrożni oraz widoczni na drodze.
Każdy wypadek drogowy, w którym ginie człowiek to niewyobrażalna tragedia – przede wszystkim dla rodziny pokrzywdzonego. Czyjś syn, córka, tata czy babcia nie wrócą już do domu i to, jak traumatyczna jest to sytuacja, wie tylko ten kogo taka tragedia dotknęła. Również sprawca takiego zdarzenia, którego niebezpieczne zachowanie za kierownicą doprowadziło w konsekwencji do śmierci człowieka będzie do końca życia czuł wyrzuty sumienia. A czasami wystarczyło tylko skupić się na tym co dzieje się na drodze – zachować szczególną ostrożność przy przejściu dla pieszych czy ściągnąć nogę z gazu i dostosować prędkość do warunków na drodze. Warto pomyśleć o tym za każdym razem, gdy wsiadamy za kierownicę, zwłaszcza w takie dni jak ostatnio – z deszczową pogodą, skutkującą śliską nawierzchnia drogi.
 
We wtorek (10 września) w Gorzowie Wlkp. 16-letnia dziewczyna została potrącona na oznakowanym przejściu dla pieszych przez ciężarowego busa i z poważnymi obrażeniami trafiła do szpitala. Kierowca zlekceważył przepisy ruchu drogowego, zobowiązujące go do zachowania szczególnej ostrożności na przejściach dla pieszych – miejscach w których pieszy ma prawo czuć się bezpiecznie, przechodząc na drugą stronę drogi. Policjanci ustalają czy kierujący nie dostosował prędkości do warunków czy nie był po prostu skupiony za kierownicą i nie zauważył nastolatki na pasach. Piesi muszą czuć się bezpiecznie na przejściu dla pieszych, jednak oni również mają obowiązki – nie powinni zapominać o upewnieniu się, czy do przejścia nie zbliża się z dużą prędkością pojazd. Wówczas nie warto ryzykować i wchodzić wprost przed niego. W najlepszym przypadku skończymy na szpitalnym oddziale ratunkowym, a w najgorszym... Co z tego, gdy racja i przepisy ruchu drogowego są po naszej stronie, gdy w wyniku błędu kierowcy kończy z nogą, ręką w gipsie albo gorzej. Dopiero, gdy upewnimy się, że jest bezpiecznie, wchodźmy na pasy. Gdy pieszy porusza się poza obszarem zabudowanym, gdzie nie ma chodników zawsze powinien znajdować się po lewej stronie drogi, na poboczu, aby dostrzec jadące z naprzeciwka samochody i w razie zagrożenia móc zareagować, by odsunąć się jeszcze dalej od jezdni. I co istotne, zwłaszcza jesienią, gdy coraz szybciej zapada zmrok powinien nosić elementy odblaskowe. Dzięki nim, jest widoczny ze znacznie dalszej odległości dla kierowców, a przez mają oni więcej czasu na ewentualną reakcję.
 
Od początku 2019 roku na lubuskich drogach doszło do 88 wypadków z udziałem osób pieszych, w których śmierć poniosło 10 osób, 79 odniosło obrażenia ciała. 59 wypadków zdarzyło się z winy kierującego – najczęściej przyczyną było to nieustąpienie pierwszeństwa pieszym. Do 22 wypadków doszło z winy pieszego – najczęstsza przyczyna to nieostrożne wejście przed jadącym pojazdem. Zdecydowana większość – 75 wypadków miała miejsce na obszarze zabudowanym, a 13 na obszarze niezabudowanym. Dla większości społeczeństwa to tylko suche liczby. Jednak za każdą liczbą, każdym wypadkiem stoi osobista, rodzinna tragedia ludzka. Nie dopuśćmy, aby naszym zachowaniem na drodze, ta liczba niebezpiecznie się powiększała. Przestrzegajmy przepisów prawa – swoistego fundamentu, gwarantującego bezpieczeństwo na drogach. Apelujemy również o wzajemny szacunek, wzajemne zrozumienie między kierowcami, a osobami pieszymi. Tylko swoista symbioza, współistnienie między tymi dwiema grupami uczestników ruchu pozwoli zapewnić bezpieczeństwo, zwłaszcza niechronionych uczestników ruchu.

NIECH PIESI NIE GINĄ NA DROGACHNIECH PIESI NIE GINĄ NA DROGACHNIECH PIESI NIE GINĄ NA DROGACHNIECH PIESI NIE GINĄ NA DROGACH

Ponad pół tysiąca wniosków o nowe świadczenie w lubuskim ZUS2019-09-11

601 – tyle wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji złożyli do piątku 6 września lubuszanie w Oddziałach ZUS w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze. 
Iga wywęszyła worek amfetaminy. Trzech zatrzymanych w sprawie narkotykowej2019-09-11

Policjanci zatrzymali trzech mężczyzn, którzy posiadali amfetaminę. 
Blisko 3 promile w organizmie, kilkadziesiąt ton na drodze i dwukrotne spotkanie... z drzewem2019-09-11

49-letni Białorusin na drodze W-276 uderzył ciężarówką w przydrożne drzewo, zaczął gubić ładunek, a mimo to usiłował jechać dalej. 
Grodzisko Santok 2019-09-11

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak spotkał się z Wójtem Gminy Santok Pawłem Pisarkiem. 
75. rocznica 4. Brygady Saperów w Gorzowie2019-09-11

Z okazji 75. rocznicy powstania 4. Brygady Saperów, przy pomniku Chwała Saperom odbyła się uroczysta zbiórka.
Nowy najemca i przedłużone umowy najmu w NoVa Park2019-09-11

Klienci NoVa Park w Gorzowie Wielkopolskim – największego centrum handlowego w województwie lubuskim – już wkrótce będą mogli robić zakupy w nowym salonie modowym. 
Dackarna i Eskilstuna w finale ligi2019-09-11

We wtorkowy wieczór odbyły się rewanżowe mecze półfinałowe w szwedzkiej Elitserien. Dackarna Malilla i Eskilstuna Smederna zmierzą się ze sobą w finale ligi.  
Marek Chybiński najlepszy w turnieju drużynowym PTT Pro Tour Czech Open 20192019-09-11

Marek Chybiński, tenisista stołowy Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START” okazał się najlepszy w turnieju drużynowym PTT Pro Tour Czech Open 2019.
Nowe pracownie do nauki zawodu2019-09-11

Nowoczesne, innowacyjne i doskonale wyposażone – takie są pracownie oficjalnie otwarte w Centrum Kształcenia Zawodowego w Gorzowie.
Warta na dwa kółka otwarta2019-09-11

Niemal gotowa jest już ścieżka pieszo-rowerowa nad Wartą. Wykonawca profiluje teren, aby już wkrótce było tu bardzo zielono. 
ROWERY WRÓCĄ DO WŁAŚCICIELI – POLICJANCI SKUTECZNI W ODZYSKIWANIU SKRADZIONEGO MIENIA2019-09-10

Policjanci z Rzepina ustalają właścicieli skradzionych rowerów, które odzyskali w wyniku prowadzonych czynności operacyjnych.
Remont ścieżki za filharmonią2019-09-10

Trwają prace naprawcze ścieżki za gorzowską filharmonią. Nawierzchnia zostanie wykonana w nowej technologii, a zastosowane rozwiązania mają zahamować duże napływy wody.  
DOSTAŁEŚ SMS Z LINKIEM? UWAŻAJ, NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ!2019-09-10

Robisz zakupy przez internet? Uważaj na wiadomości sms z linkiem. 
Nastolatka po potrąceniu z poważnymi obrażeniami. Kierowca już wcześniej stracił prawo jazdy2019-09-10

Policjanci wyjaśniają okoliczności potrącenia nastolatki, do którego doszło w Gorzowie Wlkp. 

Powrót do góry strony

Wiadomości:

Ogłoszenia DrobneDodaj ogłoszenie

gorzow.com kraj artykuly 2020-05-05
Chwilówka bez weryfikacji w bazach dłużników - czy to możliwe?

gorzow.com kraj artykuly 2020-04-30
Bankowość wśród młodzieży - z których ofert bankowych korzystają młodzi ludzie?

gorzow.com kraj artykuly 2020-04-24
Na co zwrócić uwagę zakładając konto bankowe?

gorzow.com kraj kabaret 2020-04-22
Andrzej Mierzejewski - Kara dla dziecka

gorzow.com kraj kabaret 2020-04-22
Przystanek Radość - Ekologia

gorzow.com kraj kabaret 2020-04-22
Małżeńska Kwarantanna w Domu

gorzow.com kraj artykuly 2020-04-02
Naprawa z AC – kiedy zamienniki a kiedy części oryginalne?

gorzow.com kraj artykuly 2020-03-12
Wymarzona czterdziestka - nietuzinkowe inspiracje upominkowe

© 2018 Gorzow.com

^