HOME
OGŁOSZENIA
ZAREJESTRUJ DOMENĘ
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 505; piątek, 20 wrzesień 2019 Imieniny Eustachego, Faustyny, Renaty
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
...
Gorzowskie Firmy:
Gorzów Wlkp. • policja • 2019-04-25
ŻYWA LEKCJA HISTORII- KRZEWIMY PAMIĘĆ O WYBITNYCH POLICJANTACH
ŻYWA LEKCJA HISTORII- KRZEWIMY PAMIĘĆ O WYBITNYCH POLICJANTACH

Źródło: Policja Lubuska  


25 kwietnia / czwartek/ w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp.uczniowie klasy policyjnej Katolickiego Licem św. Tomasza z Akwinu w Gorzowie Wlkp. przeprowadzili "Żywą lekcję historii". 

W nawiązaniu do obchodzonej w tym roku 100 rocznicy powołania Policji Państwowej przybliżyli postać zasłużonego policjanta z czasów II wojny światowej, mjr Bronisława Marchlewicza. Lekcja historii to jednocześnie jeden z etapów trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu Instytutu Pamięci Narodowej i Komendy Głównej Policji pn. "Policjanci w służbie historii", którego celem jest pogłębienie wiedzy na temat historii Policji oraz wzmocnienie etosu policyjnej służby. Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Uczniowie klasy policyjnej w ramach konkursu "Policjanci w służbie historii" podczas żywej lekcji historii zaprezentowali sylwetkę wybitnego policjanta mjr Bronisława Marchlewicza (1899-1972) którego postawa może być wzorem służby Polsce i Polakom. Bronisław Marchlewicz walczył w I wojnie światowej i wojnie polsko- sowieckej. Jednak jego postać znana jest głównie z działalności podczas II wojny światowej, kiedy jako kierownik Policji w Otwocku i członek granatowej Policji uchronił wiele osób, w tym Żydów przed aresztowaniami. Jednocześnie działał w ruchu oporu jako oficer Kadry Polski Niepodległej, Korpusu Bezpieczeństwa i Armii Krajowej pod pseudonimem "Śmiały". W roku 2004 został odznaczony medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata przyznawanym przez jerozolimski Instytut Jad Waszem. W 2009 r. za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności człowieczeństwa i praw ludzkich został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
 
Troje uczniów klasy policyjnej Aleksandra Malara, Maciej Dziekoła, Wojciech Juszkiewicz wraz z wychowawcą Ewą Thel chcąc dowiedzieć się jak najwięcej na temat zasłużonego policjanta pojechało w kwietniu do Otwocka, gdzie spotkali się z synem pana Marchlewicza, Bronisławem. Ten opowiedział im o ojcu, jego bohaterskiej postawie oraz przekazał dokumentację z lat bohaterskiej działalności Bronisława Marchlewicza. Spotkanie było także okazją do złożenia kwiatów i oddania czci mjr Bronisławowi Marchlewiczowi na cmentarzu w Otwocku, gdzie został pochowany. Uczniowie udali się także do Ambasady Izraela w Warszawie, skąd również uzyskali bezcenne dokumenty i fotografie dotyczące działalności tegoż wybitnego policjanta. Ze zgromadzonych materiałów stworzyli piękną ekspozycję, którą można obejrzeć w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp.
 
 
Uczniom klasy policyjnej Katolickiego Liceum im. Św. Tomasza z Akwinu życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach konkursu "Policjanci w służbie historii" i jednocześnie dziękujemy za krzewienie w gorzowskim środowisku historii Policji i jej wybitnych policjantów.
 
                                                                                                                                                                                                             "Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat"

ŻYWA LEKCJA HISTORII- KRZEWIMY PAMIĘĆ O WYBITNYCH POLICJANTACHŻYWA LEKCJA HISTORII- KRZEWIMY PAMIĘĆ O WYBITNYCH POLICJANTACH

DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE PRZYNOSZĄ EFEKTY. SENIORZY NIE DALI SIĘ OSZUKAĆ2019-04-25

W ostatnich dniach żagańscy policjanci odnotowali kilka zgłoszeń o próbach oszustw osób starszych. 
POSZUKIWANY Z 6 PROMILAMI ZASNĄŁ PRZY POLICJANTACH 2019-04-25

Prawie 6 promili miał poszukiwany 58-latek zatrzymany przez policjantów z lubskiego komisariatu.
Bank Pekao zwolni prawie 900 osób. 2019-04-25

Bank Pekao porozumiał się ze związkami zawodowymi. 
Mieszkańcy Różanek sprzeciwiają się budowie biogazowni. 2019-04-25

Mówimy NIE planowanej budowie biogazowni w #Różankach!
Wypłaty 500 plus opóźnione. 2019-04-25

  Strajk pracowników pomocy społecznej może zablokować świadczenie wypacane z 500 plus. 
Śmiertelne pobicie w Gorzowie przy ul. Sikorskiego. 2019-04-25

 W świateczną niedziele doszło do bójki przy ulicy Sikorskiego pod jednym ze sklepów z alkoholem pomiędzy obywatelami Polski i Ukrainy.
Zagrożenie pożarowe w lubuskich lasach 2019-04-25

Utrzymujące się w naszym regionie warunki atmosferyczne, w szczególności brak opadów, spowodowały znaczny spadek wilgotności ściółki w lasach. 
Liga duńska: Inauguracyjna porażka Slangerup, mimo świetnego dorobku punktowego Bartosza Zmarzlika!2019-04-25

W środowy wieczór zainaugurowane zostały rozgrywki duńskiej Metal Speedway League, w której gorzowski kapitan zaliczył wymarzony debiut.
Podsumowanie startów zawodników rezerwowych gorzowskiej Stali2019-04-25

Zawodnicy rezerwowi gorzowskiej Stali Gorzów, Adam Ellis, Erik Riss oraz Filip Hjemland nie tylko czekają na swój udział w PGE Ekstralidze, ale też startują w innych europejskich ligach.  
ZDECYDOWANE DZIAŁANIE DROGÓWKI - MŁODY KIEROWCA DRUGI RAZ TRACI PRAWO JAZDY ZA ZBYT SZYBKA JAZDĘ2019-04-25

We wtorek (23 kwietnia) policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w Krośnie Odrzańskim zatrzymali prawo jazdy młodemu mieszkańcowi Nowej Soli, który już po raz drugi stracił uprawnienia z powodu zbyt szybkiej jazdy.  
Zapraszamy na obywatelskie spotkania2019-04-24

Zakończyła się weryfikacja pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego 2020. 
Ankieta nt. służby zdrowia2019-04-24

Urząd Statystyczny w Zielonej Górze we współpracy z Lubuskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia przygotowują opracowanie dotyczące wielowymiarowej oceny funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w naszym województwie.
Zgłoszenia na NSK 2019 otwarte!2019-04-24

„Kultura nie jest licencjonowana, a sztuka przejawia się w zaskakująco wielu miejscach, formach i kreacjach”.
Oddział Onkologii Klinicznej Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie we współpracy z Fundacją „Piękniejsze życie2019-04-24

Podczas trwających 2 godziny warsztatów - zawodowi makijażyści i kosmetyczki zaprezentują 10 pacjentkom kilkuetapowy program pielęgnacji skóry i makijażu, który pomaga pokonać i ukryć widoczne efekty uboczne leczenia. 

Powrót do góry strony

Wiadomości:

Ogłoszenia DrobneDodaj ogłoszenie

gorzow.com kraj kabaret 2019-09-19
Kabaret Młodych Panów - Kobiety

gorzow.com kraj kabaret 2019-09-19
Kabaret Nowaki - Krystyna u lekarza

gorzow.com kraj kabaret 2019-09-19
- Kabaret Młodych Panów - Agencja Towarzyska Olimp

gorzow.com kraj kabaret 2019-09-19
Kabaret Młodych Panów - Myśli

gorzow.com kraj artykuly 2019-09-17
Jak spędzić dobrze czas w domu po ciężkim dniu w biurze

gorzow.com kraj artykuly 2019-09-12
Osobisty kredyt i osobista odpowiedzialność

gorzow.com kraj artykuly 2019-09-05
Reklama zewnętrzna i jej oblicza

gorzow.com kraj artykuly 2019-09-02
Dlaczego opłaca się wybierać prywatny parking przy lotnisku?

© 2018 Gorzow.com

^