HOME
OGŁOSZENIA
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 96; niedziela, 5 lipiec 2020 Imieniny Antoniego, Bartłomieja, Karoliny
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
...
Gorzowskie Firmy:
Gorzów Wlkp. • informacje • 2019-02-04
O tradycyjnej kuchni regionu lubuskiego
O tradycyjnej kuchni regionu lubuskiego

Źródło: lubuskie.pl, Małgorzata Tramś-Zielińska 

Ser kozi zamkowy, szynka indycza, babka ucierana, miodowa musztarda z dyni, śliwa w occie, te i wiele innych specjałów znalazło się w publikacji „Tradycyjna Kuchnia Regionu Lubuskiego” przygotowanej przez urząd marszałkowski.

– Zatem drogi Czytelniku, znajdziesz w naszym przewodniku: mapy, miejsca, informacje, byś miał dobrą orientację, gdzie zakupić produkt świeży, kto i gdzie Ci go odmierzy – czytamy we wstępie.     

Podczas konferencji prasowej zaprezentowano nową publikację „Tradycyjna Kuchnia Regionu Lubuskiego” oraz przedstawiono warunki, jakie należy spełnić, aby produkt mógł się pojawić na Liście Produktów Tradycyjnych.

- Na krajową listę wpisano już blisko 1800 produktów z całej Polski. Lista istnieje od 10 lat i ma na celu zidentyfikowanie tradycyjnej, polskiej żywności, a co za tym idzie zwiększenie zainteresowania tą żywnością wśród konsumentów. Lista ma służyć jako przewodnik po regionalnej kuchni i być źródłem informacji na temat tradycji, sposobu wytwarzania oraz wyjątkowych cech najstarszych polskich specjałów. Producenci z naszego regionu zarejestrowali 78 produktów. Najwięcej produktów, bo aż 16 w kategorii mięso, 14 w kategorii napoje alkoholowe i bezalkoholowe, 12 w kategorii wyroby piekarnicze i cukiernicze, a w pozostałych kategoriach jest tych produktów 36 – mówił wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.

Jak podkreślał wicemarszałek podstawą wpisu na Listę Produktów Tradycyjnych jest jakość oraz wyjątkowe cechy i właściwości wynikające ze stosowania tradycyjnych metod produkcji. Za tradycyjne metody uważa się te wykorzystywane od co najmniej 25 lat. Podstawą wpisu jest wykazanie 25 letniej tradycji wytwarzania produktu.   

Arkadiusz Dąbrowski - Dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich podkreślał, że informacje i produkty zostały zebrane w całość i tak powstała publikacja „Tradycyjna Kuchnia Regionu Lubuskiego”. - Tekst oraz opisy produktów regionalnych i tradycyjnych zamieszczone w publikacji zostały przygotowane przez producentów. Na potrzeby publikacji opisy zostały zredagowane przez Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich – dodał dyrektor Arkadiusz Dąbrowski.

Produkty tradycyjne zostały podzielone na 10 kategorii: 1. Sery i inne produkty mleczne, 2. Mięso świeże oraz produkty mięsne, 3. Produkty rybołówstwa, w tym ryby, 4. Orzechy, nasiona, zboża, warzywa i owoce, 5. Wyroby piekarnicze i cukiernicze, 6. Oleje i tłuszcze, 7. Miody, 8. Gotowe dania i potrawy, 9 Napoje, 10. Inne produkty.  – Publikacja ma charakter otwarty, jest jeszcze dużo miejsca na kolejne produkty.  

Podczas konferencji obecni byli producenci, którzy oczekują na wpis swoich produktów na listę. Już wkrótce na liście znajdzie się chleb żytni zgłoszony przez Magdalenę Świderską, która słynie z wypieków chlebów (Gospodarstwo Malinówka). - Nasz chleb żytni składa się z mąki, wody i soli. Niby takie oczywiste, ale obecnie takie chleby ciężko jest kupić. Postanowiliśmy wrócić do korzeni. Musieliśmy włożyć dużo pracy, aby odtworzyć ten przepis, na tyle żeby był on powtarzalny, jadalny i udany. Trwało to trochę czasu, ale już wiemy, co jemy i co robimy. Mając pewność, że jesteśmy w stanie stworzyć produkt najwyższej jakości, postanowiliśmy postarać się o wpis na Listę Produktów  Tradycyjnych. Przepis przywiozła moja prababcia z Wołynia – dodała Magdalena Świderska.  

Mirosław Dec - Gościniec u Deców, specjalizuje się w wyrobach z dziczyzny. – Od kilku lat zajmuję się produktami z dziczyzny. Są to: dziki, sarny, jelenie, czasami mamy dostęp do muflona. Obecnie na wpis oczekuje kiełbasa naszych przodków – palcówka. W momencie kiedy nie było jeszcze żadnych maszyn do produkcji, mięso było cięte nożem, bądź innym elementem ostrym. Nasza tradycyjna rodzinna palcówka była robiona ze schabów z dzika, czyli z najlepszego mięsa. Dodawano także słoninę z dzika. Wszystko umieszczamy w misce, gdzie jest tylko sól, pieprz i czosnek. Prostota a zarazem kwintesencja tego aromatu i smaku po długim dojrzewaniu takiej kiełbasy sprawiła, że jest ona taka wyjątkowa – mówił Mirosław Dec.

Tradycyjna Kuchnia Regionu Lubuskiego - zobacz publikację


WiMBP zaprasza na Spotkania Autorów i Wydawców Publikacji Regionalnych2019-02-04

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza na Spotkania Autorów i Wydawców Publikacji Regionalnych, które odbędą się 8 lutego 2019 r. w godz. 12.00 - 16.00 w gmachu WiMBP przy ul. Sikorskiego 107 (wejście od ul. Kosynierów Gdyńskich).
Konkurs z zakresu pomocy społecznej2019-02-04

Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego ogłosił otwarty konkurs ofert dla organizacji pozarządowych.
O Dekercie z gorzowskiego muzeum2019-02-04

Jan Dekert był jednym z twórców Prawa o miastach, które było częścią konstytucji 3 maja – powiedział w audycji Słowem Niepodległa prof. Paweł Leszczyński z Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Lubuskie: rosną wynagrodzenia w przedsiębiorstwach2019-02-04

Jak podaje dodatek Życie Regionów dziennika Rzeczpospolita, Lubuskie jest regionem, w którym najszybciej rosną wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.
Ruszyła tegoroczna kwalifikacja wojskowa2019-02-04

Kwalifikacja wojskowa potrwa od 4 lutego do 26 kwietnia br. Procedurę przeprowadza wojewoda przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych, wojskowych komendantów uzupełnień oraz starostów, prezydentów miast, burmistrzów i wójtów.
Usłyszał zarzuty za rozboje i wrócił do zakładu poprawczego2019-02-04

Policjanci kryminalni z komisariatu w Sulechowie w wyniku działań operacyjnych namierzyli i zatrzymali młodego, 19-letniego mężczyznę podejrzanego o rozboje na terenie miasta.
Dotacje dla firm na misje i promocję za granicą2019-02-04

Sieć Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w województwie lubuskim  zaprasza na spotkania informacyjne dla lubuskich przedsiębiorców.
Konwent Fantastyki w Gorzowie2019-02-04

Ruszyły zgłoszenia programu do drugiej edycji gorzowskiego konwentu fantastyki Gorcon!
Lubuscy Sportowcy docenieni 2019-02-04

W zielonogórskiej Palmiarni odbyła się Gala Sportu Lubuskiego, podczas której poznaliśmy zwycięzców plebiscytu "Gazety Lubuskiej” na Lubuskiego Sportowca roku 2018.
Lubuskie stawia czoła nowotworom 2019-02-01

4 lutego obchodzić będziemy Światowy dzień walki z rakiem. To czas, aby zwrócić szczególną uwagę na problemy osób dotkniętych chorobą nowotworową.
KREW = ŻYCIE. Policjanci podzielili się cząstką siebie2019-02-01

Nowosolscy policjanci oddawali krew podczas zorganizowanej zbiórki, w którą również włączyli się mieszkańcy powiatu nowosolskiego.
Rozstrzygnięcie naboru do Klubu Senior+2019-02-01

W ramach przeprowadzonego w dniach 22.01.2019 r. – 30.01.2019 r. naboru uczestników do Klubu Senior+, który rozpocznie swoją działalność 4 lutego 2019 r., wybrano 15 uczestników.​
Zmiany organizacyjne w UM2019-02-01

Od 1 lutego Wydział Obsługi Inwestora i Biznesu ma nowego dyrektora – jest nim Jacek Gumowski.
Rusza rekrutacja na misję gospodarczą do Chin! 2019-02-01

Szukasz międzynarodowych kontrahentów z Chin? Możemy Ci w tym pomóc. Urząd Marszałkowski zaprasza lubuskie przedsiębiorstwa do udziału w wyjazdowej misji gospodarczej do Chin (Kanton), która odbędzie się w terminie 8-12 czerwca 2019 r.

Powrót do góry strony

Wiadomości:

Ogłoszenia DrobneDodaj ogłoszenie

gorzow.com kraj artykuly 2020-06-29
Firanki. Dlaczego warto je powiesić? 5 powodów

gorzow.com kraj artykuly 2020-06-26
Kredyt konsumencki na dobrych warunkach

gorzow.com kraj artykuly 2020-06-22
Zagospodarowanie przestrzenne a budowa

gorzow.com kraj artykuly 2020-05-28
Wakacje 2020 zimą? Linie lotnicze liczą na wznowienie połączeń

gorzow.com kraj artykuly 2020-05-28
Materace piankowe - co odróżnia je od innych rodzajów materacy?

gorzow.com kraj artykuly 2020-05-05
Chwilówka bez weryfikacji w bazach dłużników - czy to możliwe?

gorzow.com kraj artykuly 2020-04-30
Bankowość wśród młodzieży - z których ofert bankowych korzystają młodzi ludzie?

gorzow.com kraj artykuly 2020-04-24
Na co zwrócić uwagę zakładając konto bankowe?

© 2018 Gorzow.com

^