HOME
OGŁOSZENIA
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 328; poniedziałek, 6 kwiecień 2020 Imieniny Ady, Celestyny, Ireneusza
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
...
Gorzowskie Firmy:
Gorzów Wlkp. • informacje • 2019-01-30
Zabrzmiał Dzwon Pokoju
Zabrzmiał Dzwon Pokoju

Źródło: Gorzów - Przystań 

30 stycznia po raz kolejny świętowaliśmy Dzień Pamięci i Pojednania. To wspólna inicjatywa władz miasta i mieszkańców dawnego Landsberga, której ideą jest kultywowanie przyjaźni dawnych i obecnych mieszkańców miasta.
 
Zabrzmiał Dzwon Pokoju, ufundowany przez byłych mieszkańców Landsberga z okazji 750-lecia miasta. - Niech dźwięk naszego dzwonu obwieści miastu i światu, iż kierujemy się mądrością naszych przodków, którzy powtarzali; „zgoda buduje, niezgoda rujnuje” – powiedziała wiceprezydent Małgorzata Domagała.

Zgodnie z wieloletnią już tradycją pierwszym akcentem Dnia było złożenie kwiatów przez delegacje zaproszonych gości i władze miasta w lapidarium w parku Kopernika, na cmentarzu wojskowym i komunalnym. Na tym ostatnim znajduję się ossarium ze szczątkami 2,7 tys. landsberczyków.

W południe na placu Grunwaldzkim odbyła się główna część obchodów. - Chciałabym wszystkich tu zgromadzonych zapewnić, iż władze miasta robią i będą robić wszystko, aby udowodnić, iż polsko-niemieckie pojednanie jest możliwe, a Gorzów może być tego modelowym przykładem – podkreśliła pani wiceprezydent.

W Muzeum Lubuskim otwarto stałą wystawę pt. „Sztuka francuska XVIII i XIX wieku. Porcelana, miniatury i obrazy z kolekcji Carli Müller”.
 
Carla Müller urodziła się w 1940 r. w Landsbergu, zmarła przed rokiem. Dzieciństwo spędziła w willi Gustava Schroedera – obecnej siedzibie Muzeum Lubuskiego. Wystawa przypomina jej sylwetkę i pokazuje zgromadzony przez nią przez wiele lat niezwykły i niepowtarzalny zbiór, który przekazała w darze Muzeum Lubuskiemu w czerwcu 2017 r. Ważną ideą Carli Müller było pokazanie tych dzieł sztuki francuskiej jak najszerszej publiczności, w jej rodzinnym domu.
 
Tegoroczne obchody Dnia Pamięci i Pojednania zakończyło „Slajdowisko Pamięci – w landsberskim domu” – prezentacja regionalisty Roberta Piotrowskiego zdjęć przedstawiających wnętrza domów niemieckich mieszkańców miasta.

Polska historia Landsbergu nazwanego przez jego nowych mieszkańców Gorzowem Wielkopolskim ma początek 30 stycznia 1945 r. Tego dnia miasto opuścili Niemcy, a wkroczyli do niego żołnierze Armii Czerwonej. Pierwsze obchody Dnia Pamięci i Pojednania miały miejsce 30 stycznia 1995 r. Odbyło się wówczas wspólne nabożeństwo ekumeniczne z udziałem polskich i niemieckich mieszkańców miasta nad Wartą.
 
Więcej zdjęć można oglądać
TUTAJ.

Zabrzmiał Dzwon PokojuZabrzmiał Dzwon PokojuZabrzmiał Dzwon PokojuZabrzmiał Dzwon PokojuZabrzmiał Dzwon PokojuZabrzmiał Dzwon PokojuZabrzmiał Dzwon PokojuZabrzmiał Dzwon PokojuZabrzmiał Dzwon PokojuZabrzmiał Dzwon Pokoju

ZUS wysyła PIT-y 2019-01-30

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowych PIT do wszystkich, którzy w ubiegłym roku chociaż raz pobrali świadczenie z ubezpieczeń społecznych.
Sprayem niszczyli budynki. "Rysownicy" w rękach Policji2019-01-30

W nocy z niedzieli na poniedziałek (28 stycznia) policjanci ze Świebodzina zatrzymali osoby odpowiedzialne za niszczenie mienia.
Biała Sobota w Lubuskiem – badamy się, bo chcemy!2019-01-30

Światowy Dzień Walki z Rakiem powinien trwać przez cały rok – nie tylko w lutym. To nietypowe „święto” można uczcić tylko w jeden sposób. – Idziemy na badania! W sobotę jest na to czas. Trudno znaleźć dobrą wymówkę, a przecież zdrowie jest najważniesze! – zaprasza marszałek Elżbieta Anna Polak.
Do schronu wejdziemy na wiosnę2019-01-30

Schron przeciwlotniczy na „Kwadracie” zostanie otwarty dla mieszkańców wiosną i będzie udostępniamy co pewien czas - z okazji rocznic, uroczystości i wydarzeń miejskich.
4. rocznica śmierci ks. Witolda Andrzejewskiego2019-01-30

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak upamiętnił 4. rocznicę śmierci Ks. Witolda Andrzejewskiego, kapelana gorzowskiej Solidarności.
Za kierownicą autobusu - kwartet z MZK Gorzów Wlkp. 2019-01-30

Zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu o kierowcach autobusów, którzy dzielą się z nami swoim spostrzeżeniami o wykonywanej pracy. Jedziemy do Gorzowa i rozmawiamy z … czterema kierowcami, którzy prowadzą stronę "Okiem Gorzowskiego Autobusu".
Kobieta miała wypadek na stoku narciarskim- z pomocą ruszył policjant przebywający na urlopie2019-01-30

Komendant Komisariatu Policji w Skwierzynie nadkom. Łukasz Kowalski przebywając z rodziną na urlopie w górach pomógł kobiecie, która podczas zjazdu ze stoku miała wypadek. Połamała miednicę. Policjant ruszył jej z pomocą.
XXI Mistrzostwa Gorzowa w futsalu2019-01-30

W miniony weekend kolejną serię spotkań rozegrali uczestnicy XXI Mistrzostw Gorzowa im. H. Hajdasza w futsalu.
Dobowy raport bezpieczeństwa w Lubuskiem. Raport za 29.01.2019r.2019-01-30

Raport dotyczący działalności służb Wojewody Lubuskiego w trakcie minionej doby. (29.01.2019)
Misja gospodarcza do Niemiec2019-01-30

Urząd Marszałkowski organizuje misję gospodarczą do Niemiec; jej uczestnicy wezmą udział (31 marca - 5 kwietnia) w Międzynarodowych Targach Innowacyjnych Technologii Przemysłowych Hannover Messe, które zalicza się do najważniejszych wydarzeń branży przemysłowej na świecie.
O transplantacji z młodzieżą Zespołu Szkół Gastronomicznych2019-01-29

W Polsce na przeszczep narządu czeka kilka tysięcy osób. Dla większości z nich to jedyna możliwa forma leczenia i szansa na życie, a bywa, że na nowy, zdrowy organ muszą czekać latami.
Poszukiwania zakończone sukcesem – policjanci odnaleźli zaginioną 42-latkę2019-01-29

O zaginięciu 42-letniej mieszkanki pow. krośnieńskiego bliscy poinformowali tamtejszą komendę Policji. W poszukiwania włączyli się dzielnicowi z Lubska i Jasienia, któzy odnaleźli zziębniętą kobietę blisko 10 km od miejsca zamieszkania.
Nowy termin koncertu kameralnego2019-01-29

Odwołany koncert kameralny „Do trzech razy sztuka” odbędzie się 26 kwietnia.
Nie żyje Bolesław Rzewiński2019-01-29

Odszedł kolejny członek Żółto-Niebieskiej rodziny...

Powrót do góry strony

Wiadomości:

Ogłoszenia DrobneDodaj ogłoszenie

gorzow.com kraj artykuly 2020-04-02
Naprawa z AC – kiedy zamienniki a kiedy części oryginalne?

gorzow.com kraj artykuly 2020-03-12
Wymarzona czterdziestka - nietuzinkowe inspiracje upominkowe

gorzow.com kraj kabaret 2020-02-25
Opieka Nad Dziećmi - Kabaret Smile

gorzow.com kraj artykuly 2020-02-25
Chwilówki na 60 dni - czy to się opłaca?

gorzow.com kraj artykuly 2020-02-18
Jaki prezent na urodziny - kompletny poradnik po oryginalnych prezentach urodzinowych

gorzow.com kraj artykuly 2020-02-14
Masz problem z niedoskonałościami cery? Sprawdź jak oczyścić i pielęgnować skórę twarzy bez wizyty u kosmetyczki

gorzow.com kraj artykuly 2020-02-13
Czy trzeba mieć wkład własny przy kredycie mieszkaniowym?

gorzow.com kraj artykuly 2020-01-23
Jesteś początkującym kierowcą? Sprawdź, jak obniżyć OC

© 2018 Gorzow.com

^