HOME
OGŁOSZENIA
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 141; piątek, 14 sierpień 2020 Imieniny Alfreda, Maksymiliana, Selmy
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
...
Gorzowskie Firmy:
Gorzów Wlkp. • informacje • 2020-07-01
Gorzowscy Pionierzy wracają do Muzeum Lubuskiego
Gorzowscy Pionierzy wracają do Muzeum Lubuskiego

Źródło: Gorzow Przystan  


Gorzowski Klub Pioniera oraz Gorzowski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego wracają pod opiekę Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta.
 

 
Przez ostatnie 15 lat obie instytucje mieściły się w obiektach Urzędu Miasta.
 
Przeprowadzka to efekt rozmów i porozumienia pomiędzy Miastem, Muzeum Lubuskim, Klubem Pioniera i władzami Polskiego Towarzystwa Historycznego. Od 24 czerwca br. oficjalnie obie instytucje mają swoją siedzibę w Zespole Willowo-Ogrodowym przy ul. Warszawskiej 35.
 
We wtorek (30 czerwca) porozumienie w tej sprawie podpisali dyrektor muzeum dr Ewa Pawlak, szefowa Klubu Pioniera Zofia Nowakowska i prof. Paweł Leszczyński, prezes zarządu Oddziału Gorzowskiego Polskiego Towarzystwa Historycznego. W uroczystości udział wzięła wiceprezydent miasta Małgorzata Domagała.
 
- To bardzo dobra wiadomość i świetny efekt współpracy pomiędzy wszystkimi zaangażowanymi w sprawę instytucjami - podkreśliła wiceprezydent Domagała. - Ten powrót jest symboliczny, ale też ma wymiar praktyczny. Ponadto, działalność obu instytucji pod auspicjami Muzeum Lubuskiego nawiązuje do tradycji, to tu bowiem od 1968 roku miał swoją siedzibę Klub Pioniera Gorzowa - dodała.     
 
Praktyczny wymiar powrotu instytucji do swojej pierwszej siedziby określiła dyrektor muzeum Ewa Pawlak. - Jednym z głównych zadań muzeum jest gromadzenie zbiorów materialnych i niematerialnych i zachowanie dziedzictwa naturalnego człowieka. I takie działania, czyli wchodzenie we współpracę z instytucjami, które mają podobne cele, to jest nasz obowiązek - podkreśliła dyrektor muzeum.
 
Nowa siedziba Klubu Pioniera i Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego będzie mieścić się na piętrze muzealnej oficyny przy ulicy Warszawskiej 35.
 
Klub Pioniera Miasta Gorzowa został założony w 1980 roku z inicjatywy historyka Zofii Nowakowskiej jako agenda gorzowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, z siedzibą przy Muzeum Okręgowym (obecnie Muzeum Lubuskie). Od 2004 roku klub działa jako stowarzyszenie. Jego pierwszym przewodniczącym był pionier miasta Bogdan Grams. W 2006 roku na bulwarze nad Wartą stanął pomnik Pionierom Miasta. Pierwszych mieszkańców Gorzowa upamiętnia też ulica Pionierów i pamiątkowa tablica. Celem klubu było dotarcie do mieszkańców Gorzowa Wlkp., którzy zamieszkali tu w 1945 roku, zbieranie ich wspomnień i archiwalnych dokumentów. Najwięcej zarejestrowanych członków - 1385 - było w 1993 roku. Obecnie przewodniczącą klubu jest Zofia Nowakowska, która od 1996 roku pełni funkcję pełnomocnika prezydenta miasta ds. pionierów.

Rowerem na Gibraltar Test na koronawirusa przed wyjazdem2020-07-01

Ma niewiele ponad 30 lat i jest zapalonym cyklistą. Tym razem chce na rowerze podbić Gibraltar. Gorzowianin, Mariusz Pastuszka w ten sposób spełnia swoje sportowe pasje. 
Rusza proces akredytacyjny2020-06-30

W związku z wprowadzonymi zmianami w Regulaminie Sanitarnym i Organizacyjnym PGE Ekstraligi, zmieniły się również zasady akredytacji dziennikarskich na mecze najlepszej żużlowej ligi świata.  
ZAPRASZAMY DZIECI I MŁODZIEŻ DO UDZIAŁU W WAKACYJNYM KONKURSIE!2020-06-30

Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. realizuje program działań prewencyjnych „Bezpieczne wakacje 2020”. 
POLICJANCI PO POŚCIGU ODZYSKALI SKRADZIONĄ CIĘŻARÓWKĘ – 39-LATEK ARESZTOWANY NA TRZY MIESIĄCE2020-06-30

Kierujący ciężarowym DAFem, który nie reagował na sygnały dawane przez policjantów i stwarzał zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego został zatrzymany w bezpośrednim pościgu przez żagańskich policjantów.
Gorzowscy policjanci ruchu drogowego wchodzący w skład grupy SPEED.2020-06-30

Niemal codziennie zatrzymują prawa jazdy kierowców, którzy w terenie zabudowanym znacznie przekraczają prędkość.
DETERMINACJA SŁUŻB DOPROWADZIŁA DO ODNALEZIENIA ZAGINIONEGO MĘŻCZYZNY2020-06-30

Dwie doby trwały intensywne poszukiwania 44-latka, który wracając z pracy w Holandii do Polski, z nieznanych przyczyn pozostawił swój pojazd wraz z telefonem komórkowym w rejonie drogi K-22.
Zmiany na ulicach sąsiadujących z Sikorskiego2020-06-29

W nocy z wtorku na środę (z 30 czerwca na 1 lipca) wykonawca przebudowy ulicy Sikorskiego wprowadzi docelową organizację ruchu na odcinku od Hejmanowskiej do Chrobrego.  
PODCZAS WAKACYJNYCH WYJAZDÓW UWAŻAJMY NA DROGACH2020-06-29

W czasie wakacji zwiększa się ruch pojazdów, co jest związane z wyjazdami na letni wypoczynek. 
ZAPRASZAMY NA TRENING DLA KANDYDATÓW2020-06-29

Lubuscy policjanci zapraszają wszystkich zainteresowanych służbą w Policji na wspólne treningi. 
INSP. JAROSŁAW PASTERSKI KOMENDANTEM WOJEWÓDZKIM POLICJI W GORZOWIE WLKP.2020-06-29

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Kamiński, na wniosek Komendanta Głównego Policji, powołał na stanowisko Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. insp. Jarosława Pasterskiego.  
Burze z gradem 2020-06-26

Województwo lubuskie wszystkie powiaty. 
Wakacje czas zacząć 2020-06-26

Drodzy Uczniowie!  
Ważne informacje – bilety i wejście na mecz z Częstochową!2020-06-26

Już za tydzień w piątek 3 lipca kolejny mecz o Drużynowe Mistrzostwo Polski w Gorzowie Wielkopolskim. 
Niech te wakacje będą radosne ale i odpowiedzialne. 2020-06-26

W zapewnieniu bezpieczeństwa pomoże Lubuska Policja  

Powrót do góry strony

Wiadomości:

Ogłoszenia DrobneDodaj ogłoszenie

gorzow.com kraj kabaret 2020-08-04
Paranienormalni - Kolega z podstawówki

gorzow.com kraj artykuly 2020-07-24
Kredyt gotówkowy – jak wygląda proces jego uzyskania?

gorzow.com kraj artykuly 2020-07-16
Groupa Hilding Anders - międzynarodowy innowator w produkcji łóżek i materacy zmienia przyzwyczajenia Polaków w doborze materacy dla dzieci

gorzow.com kraj artykuly 2020-06-29
Firanki. Dlaczego warto je powiesić? 5 powodów

gorzow.com kraj artykuly 2020-06-26
Kredyt konsumencki na dobrych warunkach

gorzow.com kraj artykuly 2020-06-22
Zagospodarowanie przestrzenne a budowa

gorzow.com kraj artykuly 2020-05-28
Wakacje 2020 zimą? Linie lotnicze liczą na wznowienie połączeń

gorzow.com kraj artykuly 2020-05-28
Materace piankowe - co odróżnia je od innych rodzajów materacy?

© 2018 Gorzow.com

^