HOME
OGŁOSZENIA
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 271; sobota, 15 sierpień 2020 Imieniny Marii, napoleona, Stelii
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
...
Gorzowskie Firmy:
Gorzów Wlkp. • informacje • 2019-12-13
Dzień Pamięci i Pojednania
Dzień Pamięci i Pojednania

Źródło: Gorzow Przystan  


W 2020 roku przypada wspaniały jubileusz 25 - lecia obchodów Dnia Pamięci i Pojednania. 

To wyjątkowe święto jest efektem wspólnej inicjatywy władz samorządowych Gorzowa Wlkp. i mieszkańców dawnego Landsberga nad Wartą, przyświeca mu idea przyjaźni dawnych i obecnych mieszkańców Miasta.
Każdego roku 30 stycznia to dzień, w którym istotna jest przede wszystkim  pamięć o wspólnym dziedzictwie, ale także i pojednanie, uczące spojrzenia w przeszłość z refleksją, z optymizmem, pomimo trudnych doświadczeń. Landsberg i jego dzieje to dla Gorzowa jeden z fundamentów istnienia. W mieście codziennie mijamy wiele miejsc, które są dla współczesnych mieszkańców świadkami życia jego dawnych mieszkańców, są to w szczególności pozostałe po landsberskich fabrykantach wille i inne miejsca, których byli fundatorami.
 
Obchody Dnia Pamięci i Pojednania rozpoczynane są każdego roku od symbolicznego, wspólnego złożenia kwiatów przez byłych mieszkańców Landsberga i władze Gorzowa przy kamieniu pamiątkowym w parku Kopernika, na cmentarzu wojennym oraz przy ossarium na cmentarzu komunalnym. Następnie, w południe władze miasta, zaproszeni goście i mieszkańcy spotykają się na placu Grunwaldzkim. „Niech radość miasta będzie, / Pokój jego pierwszym dźwiękiem” - te słowa, w dwóch językach zostały zapisane przy Dzwonie Pokoju – symbolu pojednania i przyjaźni, ufundowanym przez byłych mieszkańców Landsberga. Wspólne uderzenie w dzwon jest corocznie punktem kulminacyjnym obchodów tego uroczystego Dnia.
 
Minione 25 lat, oprócz cyklicznie powtarzanych oficjalnych uroczystości to również szereg niezmiernie ciekawych wydarzeń towarzyszących, nawiązujących tematycznie do wzajemnego przenikania historii polskiej i niemieckiej. Nie inaczej będzie 30 stycznia 2020 r., o godzinie 16:00 zapraszamy do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. gdzie odbędzie się spotkanie Gorzów / Landsberg, zachować pamięć - kształtować przyszłość, 25 lat Dnia Pamięci i Pojednania.
 
Pierwszym z prelegentów spotkania będzie Agnieszka Dębska z Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp., która przedstawi rys historyczny Dnia Pamięci i Pojednania oraz przedstawi najważniejsze wydarzenia z czasu 25-letniej historii jego obchodów. Podczas spotkania zaplanowano również wykłady poświęcone osobie Maxa Bahra, wybitnego mieszkańca Landsberga. Wykład pt. Max Bahr – landsberczanin, społecznie odpowiedzialny biznesmen, polityk. Życie w czasach wielkich zmian wygłosi prof. Paweł Leszczyński oraz wystąpienie dr. Falko Neiningera z Brandenburskiego Głównego Archiwum Krajowego w Poczdamie (Brandenburgischen Landeshauptarchivn) pt. Praca Maxa Bahra w dziedzinie ekonomii i polityki. Projekt badawczy i wystawienniczy Brandenburskiego Głównego Archiwum Krajowego, będzie prezentacją projektu badawczego realizowanego w latach 2019-2020, którego punktem kulminacyjnym będzie wystawa poświęcona tej wybitnej postaci zasłużonej dla Landsberga, której otwarcie nastąpi dokładnie w 90. rocznicę  śmierci Maxa Bahra – 25 września 2020 r.  Przy okazji spotkania zostanie otwarta jubileuszowa wystawa fotograficzna – 25 lat Dnia Pamięci i Pojednania, która przedstawiać będzie najważniejsze momenty w historii obchodów tego szczególnego święta.
 
Celem spotkania będzie także prezentacja dwóch wydawnictw powstałych z okazji jubileuszu Dnia Pamięci i Pojednania.  Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta przygotowuje jubileuszowy album, który  przypomni najważniejsze wydarzenia obchodów i niezapomniane chwile, uwiecznione na fotografiach. Na przestrzeni 25 lat zebrano obszerny materiał zdjęciowy, który zostanie opatrzony krótkim wstępem historycznym oraz wypowiedziami osób, w szczególny sposób związanych z tym wyjątkowym Świętem. Jego wydanie zostanie sfinansowane w ramach projektu pn. „Dzień Pamięci i Pojednania – jubileusz 25 lat obchodów” dofinansowanego w ramach Funduszu Małych Projektów Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia – Polska 2014-2020.
 
Wojewódzka i Miejska Bibliteka Publiczna będzie natomiast promować wydawnictwo Praca obywatelska w gospodarce i polityce: wspomnienia i doświadczenia z lat 1848-1926 / Eines deutschen Bürgers Arbeit in Wirtschaft und Politik : Lebens-Erinnerungen und -Erfahrungen aus den Jahren 1848 bis 1926, które zostanie wydane w ramach projektu  "Max Bahr - społecznik, obywatel, przedsiębiorca. Wokół wspólnego dziedzictwa pogranicza / Max Bahr - Unternehmer und sozial engagierter Bürger. Zum gemeinsamen Erbe in der grenznahen Region", realizowanego - w ramach Funduszu Małych Projektów Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia – Polska 2014-2020.
 
Kolejną propozycją w ramach obchodów Dnia Pamięci i Pojednania jest koncert kameralny pt. „TAŃCE NIEOCZYWISTE” w Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonii Gorzowskiej. Podczas koncertu zaproszeni goście usłyszą m. in. tanga Astora Piazzolli, tango Jalousie, Ajde Jano, Jovane Jovanko a także melodie rumuńskie i melodie tureckie.
 
Zapraszamy do udziału w wydarzeniach w dniu 30 stycznia 2020 r.
 
10.00 Złożenie kwiatów przez delegacje zaproszonych gości i władze miasta - Lapidarium, Cmentarz Wojskowy, Cmentarz Komunalny;
12.00 Oficjalne obchody Dnia Pamięci i Pojednania, uderzenie w Dzwon Pokoju - plac Grunwaldzki;
16.00 Gorzów / Landsberg, zachować pamięć - kształtować przyszłość, 25 lat Dnia Pamięci i Pojednania – spotkanie i promocja wydawnictw oraz otwarcie wystawy jubileuszowej 25 lat Dnia Pamięci i Pojednania - Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta, ul. Sikorskiego 107;
19.00 Tańce nieoczywiste - koncert kameralny -  Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonia Gorzowska, ul. Dziewięciu Muz 9.
 
Jubileusz 25 lat obchodów Dnia Pamięci i Pojednania został dofinansowany w ramach projektu pn. „Dzień Pamięci i Pojednania – jubileusz 25 lat obchodów” z Funduszu Małych Projektów Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia – Polska 2014-2020. Beneficjentem projektu jest Jazz Club „Pod Filarami” w Gorzowie Wlkp., natomiast partnerem Miasto Frankfurt nad Odrą.

Dzień Pamięci i PojednaniaDzień Pamięci i PojednaniaDzień Pamięci i Pojednania

MOGĄ URATOWAĆ ŻYCIE. ODBLASKI TRAFIAJĄ DO PIESZYCH2019-12-12

Odblask w terenie zabudowanym nie jest konieczny, ale niezwykle istotny. Piesi, zazwyczaj ubrani w ciemną odzież nie są dostatecznie widoczni. 
Nasz olimpijczyk w osadzie stulecia PZTW2019-12-12

Podczas gali z okazji 100-lecia Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich została wybrana osada stulecia PZTW.  
Nietypowe trio kameralnie2019-12-12

Skrzypce, róg i fortepian, czyli nietypowe trio instrumentalne już w piątek w Filharmonii Gorzowskiej  
Zmiana organizacji ruchu na Śląskiej2019-12-12

W piątek (13 grudnia) wykonawca przebudowy ul. Śląskiej przystąpi do kolejnego etapu robót, co wiąże się z zamknięciem ulic Budowlanych i Kwiatowej w obrębie skrzyżowania z ulicą Śląską.  
POMAGAMY TU I TERAZ – LUBUSKA POLICJA W TROSCE O BEZDOMNYCH2019-12-12

Jesień i zima to trudne chwile dla wszystkich, którzy pozbawieni są dachu nad głową. 
UDERZYŁ W RADIOWÓZ I UCIEKŁ - KIERUJĄCY POD DZIAŁANIEM NARKOTYKÓW ZATRZYMANY PO POŚCIGU2019-12-12

Kierujący samochodem osobowym na niemieckich tablicach rejestracyjnych nie zatrzymał się do kontroli drogowej i wjechał w policyjny radiowóz, a następnie uciekł do lasu. 
LUBUSKI SPORTOWIEC ROKU – POLICJANTKA Z SZANSĄ NA TYTUŁ2019-12-12

St. sierż. Sylwia Hajdamowicz, policjantka Wydziału Ruchu Drogowego krośnieńskiej komendy, od przeszło 30 lat trenuje piłkę ręczną. 
PET/CT działa od roku2019-12-12

Minął rok od podpisania 5-letniej umowy między Zarządem Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. a Narodowym Funduszem Zdrowia na wykonywanie badań PET/CT. 
Przywrócenie ruchu w al. 11 Listopada2019-12-11

W czwartek (12. grudnia) zostanie przywrócony ruch dla pojazdów na południowej nitce alei 11 Listopada, na odcinku od przejazdu przez torowisko na wysokości os. Słonecznego do przejazdu przy Agromie.  
Stopa bezrobocia = 2,2 %2019-12-11

W listopadzie stopa bezrobocia w Gorzowie wynosiła 2,2 %, a w powiecie gorzowskim 3,3 %.   
Mariusz Smolarek: Liczymy na wsparcie naszego 8 zawodnika!2019-12-11

Gorzowianie rozpoczęli ostatni tydzień meczowy w tym roku. 
Znamy terminarz na sezon 2020! Inauguracja na Jancarzu z Unią Leszno!2019-12-11

Dziś poznaliśmy terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2020. W pierwszej kolejce Stalowcy zmierzą się z leszczyńską Unią...  
POD WPŁYWEM ALKOHOLU CHCIAŁ PRZEWOZIĆ AUTOKAREM MAŁE DZIECI2019-12-11

Blisko setka małych dzieci nie pojechała na swoją pierwszą wycieczkę. Oba autokary, które wysłał po nie przewoźnik nie powinny były poruszać się po drodze. 
Każdy na swoim motorowerze - nietrzeźwi ojciec i syn przyjechali pod sklep po alkohol2019-12-11

Ponad dwa promile alkoholu w organizmie miał każdy z dwóch zatrzymanych do kontroli mężczyzn, która miała miejsce we wtorek (10 grudnia br.) w Dobiegniewie.

Powrót do góry strony

Wiadomości:

Ogłoszenia DrobneDodaj ogłoszenie

gorzow.com kraj kabaret 2020-08-04
Paranienormalni - Kolega z podstawówki

gorzow.com kraj artykuly 2020-07-24
Kredyt gotówkowy – jak wygląda proces jego uzyskania?

gorzow.com kraj artykuly 2020-07-16
Groupa Hilding Anders - międzynarodowy innowator w produkcji łóżek i materacy zmienia przyzwyczajenia Polaków w doborze materacy dla dzieci

gorzow.com kraj artykuly 2020-06-29
Firanki. Dlaczego warto je powiesić? 5 powodów

gorzow.com kraj artykuly 2020-06-26
Kredyt konsumencki na dobrych warunkach

gorzow.com kraj artykuly 2020-06-22
Zagospodarowanie przestrzenne a budowa

gorzow.com kraj artykuly 2020-05-28
Wakacje 2020 zimą? Linie lotnicze liczą na wznowienie połączeń

gorzow.com kraj artykuly 2020-05-28
Materace piankowe - co odróżnia je od innych rodzajów materacy?

© 2018 Gorzow.com

^