HOME
OGŁOSZENIA
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 128; piątek, 3 lipiec 2020 Imieniny Anatola, Jacka, Mirosławy
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
...
Gorzowskie Firmy:
Gorzów Wlkp. • informacje • 2019-10-29
29 października - Międzynarodowy Dzień Udaru Mózgu
29 października - Międzynarodowy Dzień Udaru Mózgu

Źródło: Agnieszka Wiśniewska Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. 


Zapobiec i wyleczyć udary mózgu
 


Ponad 120 tromboliz, najwięcej w województwie lubuskim wysokospecjalistycznych procedur ratujących życie w przypadku udaru mózgu, wykonano od początku roku w gorzowskim szpitalu. To 3 razy wiecej niż jeszcze 2 lata temu. W Polsce co 6,5 minuty ktoś doznaje udaru mózgu. Co roku zabija on ok. 30 tys. Polaków. To pierwsza przyczyna niepełnosprawności i druga (po chorobach serca)przyczyna zgonów. Przed dramatycznymi skutkami wielu chorych można byłoby uchronić, gdyby w początkowym okresie objawów udaru szybciej udzielono im pomocy. 

- Najważniejszy jest czas i prawidłowa diagnoza - mówi lek. med. spec. neurolog Grzegorz Rutkowski, kierownik Oddziału Neurologii - dlatego popieramy akcję Alert Udarowy. Jesteśmy w stanie uratować pacjentowi życie, gdy odpowiednio szybko trafi on w nasze ręce, ponieważ aby lek był skuteczny należy go podać do 4,5 godzin od wystąpienia pierwszych objawów - dodaje. - Gdy od zespołu medycznego karetki czy śmigłowca otrzymamy informację, że transportują kogoś z podejrzeniem udaru, na SOR czeka już neurolog, który razem z pacjentem udaje się natychmiast do zakładu radiologii, gdzie wykonywana jest diagnostyczna tomografia głowy. Zaraz po tym, już w ciągu zaledwie 2-3 minut możemy zastosować trombolizę. Najczęstszą przyczyną udaru jest zatkanie naczynia krwionośnego poprzez materiał zakrzepowy, zadaniem leku jest rozpuszczenie zakrzepu.

Oddział Neurologii Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. zajmuje się głównie pacjentami po udarach mózgu. Tych jest najwięcej, bo aż 80%. Dlatego w ramach oddziału funkcjonuje pododdział leczenia udarów, który zajmuje prawie połowę jego powierzchni.

W oddziale jest też czterołóżkowa sala, w której prowadzony jest intensywny nadzór nad pacjentem z udarem w fazie ostrej.

- Trombolizą próbujemy przywrócić dopływ krwi do niedokrwionych części mózgu. To bardzo ważne, bo im wcześniej to nastąpi, tym mniejsze będzie uszkodzenie mózgu, a pacjentowi będzie łatwiej wrócić do sprawności – dodaje doktor Rutkowski. - Zdarza się, że po zastosowaniu tej metody objawy udaru wycofują się na naszych oczach, a pacjent czuje się na tyle dobrze, że już na drugi dzień chciałby pójść do domu. Tak się jednak nie dzieje, bo musi zostać pod naszą obserwacją.

Na Oddziale Neurologii Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. na co dzień pracują lekarze, rehabilitanci, psycholog, logopeda oraz zespół doświadczonych pielęgniarek. Kilka lat temu oddział został przeniesiony z Zespołu Szpitalnego przy ul. Walczaka do głównego budynku przy ul. Dekerta. Przeprowadzka znacznie poprawiła możliwości diagnostyczne oddziału. Specjaliści z neurologii nie tylko mają do swojej dyspozycji całą bazę diagnostyczną szpitala (m.in. tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny, laboratorium), ale też własną Pracownię EEG z możliwością videorejestracji.

- Udary mózgu to druga pod względem częstości zapadalności choroba. Dotyczy coraz młodszych osób. Wcale nierzadkie są przypadki pacjentów w okolicy 40 roku życia. Czynnikami ryzyka są przede wszystkim choroby towarzyszące jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, migotanie przedsionków – mówi kierownik Oddziału Neurologii Grzegorz Rutkowski. Chorobie sprzyja też też nadwaga, brak aktywności fizycznej, alkohol, środki psychoaktywne, towarzyszący nam stres, płeć pacjenta i jego wiek (z wiekiem ryzyko wystąpienia udaru rośnie).

Jak wstępnie zdiagnozować udar mózgu?

USTA - poproś o uśmiechniecie się, jeśli któryś z kącików ust opada, to może świadczyć o udarze.
DŁOŃ, a raczej ramię - poproś o zamknięcie oczu i wyciągnięcie rąk do przodu wnętrzem dłoni do góry. Jeśli jedno ramię będzie niżej lub będzie opadać, może to sugerować udar.
ARTYKULACJA, czyli mowa - poproś chorego o wypowiedzenie prostego zdania - bełkotliwa mowa lub problem z powtórzeniem zdania może być objawem udaru.
ROZMAZANE WIDZENIE - to też jeden z objawów udaru.
Oddział Neurologii w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim to jedyny taki oddział północnej części województwa. Dlatego często korzystają z niego nie tylko mieszkańcy Gorzowa, ale także okolicznych miejscowości. Na leczenie do innych ośrodków (Poznań i Szczecin) specjalizujących się w trombektomii mechanicznej odesłano w tym roku 7 osób, dla których (po wykonaniu pogłębionej diagnostyki) tylko taka metoda leczenia mogła być skuteczna.

Jesteśmy Lubuskim Liderem Biznesu2019-10-29

To wielki sukces Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Lecznica zajęła 3. miejsce w prestiżowym konkursie Lubuski Lider Biznesu.
Przygotowania do sezonu zimowego 2019-10-28

W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. 
BRAK AKCEPTACJI DLA AGRESJI NA TLE NARODOWOŚCIOWYM! KOBIETA ZATRZYMANA ZA NAPAD NA OBYWATELA INDII2019-10-28

Gorzowscy policjanci zatrzymali 24-latkę podejrzaną o napad i znieważenie na tle narodowościowym 31-letniego obywatela Indii. 
CEZiB za pieniądze z budżetu miasta2019-10-28

To ważna informacja, na którą gorzowianie czekają od dłuższego czasu. 
Będzie szybsze skomunikowanie Gorzowa z S32019-10-28

Trwają prace związane z rozbudową ulicy Myśliborskiej i Szczecińskiej. Przebieg projektowanego odcinka drogi wojewódzkiej o długości niemal 2 km wiedzie od ronda Europejskiego do węzła S3.  
Przebudowa ul. Śląskiej – zaangażowanie prac2019-10-28

W ramach przebudowy ul. Śląskiej gotowa jest już pętla autobusowa. 
Rafał Renicki: Muszę wykorzystywać szanse i łapać minuty (wypowiedzi)2019-10-28

W spotkaniu z Olimpem Grodków na boisku pojawili się zarówno "starzy wyjadacze", jak i debiutanci w sezonie oraz w lidze.
I liga: Pewnie i skutecznie - Stal Gorzów vs Olimp Grodków 2019-10-28

Gorzowianie pewnie pokonali rywala i udowodnili tym samym, iż wcześniejsze zwycięstwa nie były dziełem przypadku. Stal z każdym meczem rośnie w siłę!  
Gorzowski przysmak - masło jabłkowe z renety landsberskiej2019-10-25

Mamy to! Gorzowski przysmak w słoiku to … masło jabłkowe z renety landsberskiej, jabłka wyhodowanego w naszym mieście w 1840 roku.  
Centrum Gorzowa od-nowa2019-10-25

Od poniedziałku (28 października) pierwsze czasowe zmiany w organizacji ruchu w obrębie ulic Hawelańska i Wełniany Rynek. 
BYŁ POSZUKIWANY W CAŁEJ EUROPIE – POLICJANCI ZATRZYMALI GO W SKRADZIONYM AUDI WARTYM 200 TYS. ZŁOTYCH2019-10-25

Policjanci żarskiej drogówki podjęli szybkie i dynamiczne działanie, aby odzyskać skradzione luksusowe Audi SQ5 warte 200 tys. złotych.
Z mistrzami rzutów karnych - Stal Gorzów vs Olimp Grodków2019-10-25

Już w tę sobotę gorzowianie zagrają przełożone spotkanie z 13 października.
Krzysztof Kasprzak z kontraktem na dwa lata w Truly.work Stali Gorzów!2019-10-25

Gorzowska Stal na specjalnie zwołanej konferencji prasowej poinformowała o nowym kontrakcie z Krzysztofem Kasprzakiem...  
Park Siemiradzkiego powraca do świetności2019-10-25

Gotowa jest już konstrukcja kładki w parku Siemiradzkiego. Budowlańcy wykonali też część ścieżek od strony ul. Zacisze (dojście do Kozaczej Góry) i do ogródków działkowych. 

Powrót do góry strony

Wiadomości:

Ogłoszenia DrobneDodaj ogłoszenie

gorzow.com kraj artykuly 2020-06-29
Firanki. Dlaczego warto je powiesić? 5 powodów

gorzow.com kraj artykuly 2020-06-26
Kredyt konsumencki na dobrych warunkach

gorzow.com kraj artykuly 2020-06-22
Zagospodarowanie przestrzenne a budowa

gorzow.com kraj artykuly 2020-05-28
Wakacje 2020 zimą? Linie lotnicze liczą na wznowienie połączeń

gorzow.com kraj artykuly 2020-05-28
Materace piankowe - co odróżnia je od innych rodzajów materacy?

gorzow.com kraj artykuly 2020-05-05
Chwilówka bez weryfikacji w bazach dłużników - czy to możliwe?

gorzow.com kraj artykuly 2020-04-30
Bankowość wśród młodzieży - z których ofert bankowych korzystają młodzi ludzie?

gorzow.com kraj artykuly 2020-04-24
Na co zwrócić uwagę zakładając konto bankowe?

© 2018 Gorzow.com

^