HOME
OGŁOSZENIA
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 62; poniedziałek, 6 lipiec 2020 Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
...
Gorzowskie Firmy:
Gorzów Wlkp. • informacje • 2019-07-06
BIG JUMP 2019 – ratuj rzeki i wejdź do wody!
BIG JUMP 2019 – ratuj rzeki i wejdź do wody!

Źródło: Gorzów Przystań 


W całej Europie dziesiątki tysięcy ludzi będą wchodzić do rzek i jezior 14 lipca, w niedzielę, o godz. 15.00, aby zamanifestować swoje zaangażowanie w ich ochronę.

 To wyraźny sygnał do polityków, że obywatelom zależy na czystych i żyjących rzekach. Trzeba robić więcej, by je chronić i przywracać naturze – z korzyścią dla ludzi i przyrody. Klub Gaja, Koalicja Ratujmy Rzeki, i kolektyw Siostry Rzeki zapraszają każdego, komu leży na sercu los naszych rzek i jezior do włączenia się w europejską akcję BIG JUMP.
 
„W tym roku wchodzimy do wody z przesłaniem zaprzestania niszczenia polskich rzek pod pozorem zapobiegania klęskom powodzi czy wysychania naszego kraju. Nie można w czasie zmiany klimatu korzystać z betonowych rozwiązań pogłębiających skutki gwałtownych opadów czy katastrofalnej suszy. Ochrona rzek przed dewastacją staje się naszym patriotycznym i obywatelskim obowiązkiem”– mówi Jacek Bożek z Klubu Gaja, koordynatora Big Jump w Polsce.
 
Katastrofa klimatyczna, która jest faktem, wymaga nowatorskich środków adekwatnych do tej ekstremalnej sytuacji. Aby zatrzymywać wodę tam gdzie spadnie z deszczem potrzebne jest zaangażowanie instytucji rządowych, samorządów, biznesu oraz wszystkich Polek i Polaków. Tymczasem samorządy masowo wycinają zadrzewienia i zamieniają w betonowe pustynie kolejne obszary w Rozwadowie, Leżajsku, Krzeszycach i setkach innych miejscowości. Nielegalnie przegradza się Wisłę, bo brakuje wody do chłodzenia elektrowni Kozienice, a Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej forsuje anachroniczne projekty regulacji rzek, pamiętające czasy Gomułki i Gierka.
 
„Co jeszcze musi się wydarzyć, abyśmy wszyscy się zorientowali, że sytuacja jest naprawdę dramatyczna?”– zastanawia się Jacek Engel z Fundacji Greenmind i Koalicji Ratujmy Rzeki. I zadaje retoryczne pytania: „Dlaczego samorządy nie odtwarzają powierzchni przepuszczalnych i terenów zielonych? Dlaczego nie zakopie się tych hydrotechnicznych trupów projektowych, zwiększających ryzyko powodzi i potęgujących suszę?”.
 
Każdy, może dołączyć do akcji BIG JUMP i wejść do wody w najbliższej okolicy, a przynajmniej zanurzyć w niej dłonie czy stopy! Pokażmy swój sprzeciw wobec betonowania i kanalizowania Wisły, Odry, Warty i innych polskich rzek!
 
Cecylia Malik, artystka krakowska i współtwórczyni kolektywu, wyjaśnia – „Siostry Rzeki powstały po to by mówić prostym zrozumiałym językiem, że nieuregulowane, dzikie, żywe rzeki są nam niezbędne do życia i szczęścia. Rok temu poprosiłyśmy kobiety aby udzieliły głosu rzekom, każda kobieta innej rzece i żeby przybyły na ratunek Wiśle gdyż grozi jej budowa nowej zapory w Siarzewie i plany transportu wodnego – droga wodna E-40. Tego lata Siostry Rzeki postanowiły mówić o zyskach jakie daje nam nieuregulowana Wisła. Stworzyłyśmy niesamowitą kolekcję strojów kąpielowych i kąpielówek w obronie Wisły. Przez około 2 miesiące w Krakowie Siostry Rzeki oraz zaproszeni krakowianie i krakowianki ręcznie wyszywali i wyhaftowali ok. 130 strojów kąpielowych, które następnie będą rozdane tym wszystkim, którym los polskich rzek nie jest obojętny”.
 
„Wchodząc do wody podczas BIG JUMP, chcemy zwrócić uwagę Gorzowian, że Warta to nasza rzeka, w której się kąpiemy, pływamy kajakami, wędkujemy, nad którą wypoczywamy. Nie zgadzamy się na jej zamianę w wypełniony brudną wodą kanał żeglugowy z obetonowanymi brzegami, jako część drogi wodnej E 70.” – mówi Justyna Budzyn, artystka z kolektywu Gorzowskie Siostry Rzeki. „Włączając się do akcji Moda na Rzeki, dajemy nowe życie starym strojom kąpielowym, stając w opozycji do nadprodukcji zbytecznych dóbr materialnych."
 
 
BIG JUMP W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM
 
Spotykamy się 14 lipca, godz. 15.00 na przystani Klubu Sportowego ADMIRA nad Wartą, ul. Wał Okrężny 32.
 
BIG JUMP koordynowany jest w Polsce przez Klub Gaja przy współpracy z pomysłodawcą akcji European Rivers Network oraz partnerami - Koalicją Ratujmy Rzeki, WWF Polska, Siostry Rzeki.
BIG JUMP w Gorzowie Wielkopolskim organizują Gorzowskie Siostry Rzeki oraz Fundacja Greenmind.
 
Dodatkowe informacje:
Justyna Budzyn: Gorzowskie Siostry rzeki, e-mail, tel: 508 767 155.
Jacek Engel: Fundacja Greenmind, Koalicja Ratujmy Rzeki, e-mail, tel. 691 384 242.
 

BIG JUMP 2019 – ratuj rzeki i wejdź do wody!BIG JUMP 2019 – ratuj rzeki i wejdź do wody!

Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym – WAKACJE 20192019-07-05

Liczby, tabele, czy porównania nie zawsze przemawiają do wyobraźni kierowców i pieszych. 
Nowi członkowie Zarządu Stali Gorzów2019-07-05

Decyzją Rady Nadzorczej Stal Gorzów Wielkopolski S.A. w dniu 4 lipca 2019 skład zarządu został powiększony o dwóch członków. 
OŚWIADCZENIE POLICJI W ZWIĄZKU Z ZABEZPIECZENIEM FESTIWALU W KOSTRZYNIE NAD ODRĄ2019-07-05

Komendant Miejski Policji w Gorzowie Wlkp. wydał opinię dotyczącą zabezpieczenia tegorocznego festiwalu Pol’and’Rock, wskazując na zagrożenia definiowane także przez organizatora. 
Wnioski o szacowanie szkód w uprawach rolnych2019-07-05

W związku z wystąpieniem na terenie województwa lubuskiego niekorzystnego zjawiska atmosferycznego – suszy, Prezydent Miasta Gorzowa Wlkp. informuje, że można składać wnioski o szacowanie szkód w uprawach rolnych z terenu miasta Gorzowa Wlkp.
Mariusz Pastuszka w 16 dni dookoła Polski rowerem. 2019-07-04

Mariusz Pastuszka jest rodowitym mieszkańcem Gorzowa bratem medalistki olimpijskiej Anety Pastuszki ma zaledwie 32 lata. 
Polsko-niemieckie patrole rowerowe dla bezpieczeństwa mieszkańców2019-07-04

Polscy i niemieccy policjanci od lat skutecznie współpracują ze sobą na rzecz bezpieczeństwa w przygranicznych miejscowościach. 
DZIECI ODWIEDZIŁY KOMENDĘ MIEJSKĄ POLICJI2019-07-04

W dniu wczorajszym /3 lipca br/ dzieci z gminy Deszczno odwiedziły ze swoim wychowawcą Komendę Miejską Policji w Gorzowie Wlkp. 
Zamiast kwiatów daj marzenie2019-07-04

Wraz z nadejściem lata ruszył sezon ślubny. Tradycją jest, że pary nowożeńców jeszcze przed kościołem lub Urzędem Stanu Cywilnego otrzymują od zaproszonych gości kwiaty.
Nabór wniosków w ramach Programu „Centra opiekuńczo - mieszkalne” 2019-07-04

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosił Program „Centra opiekuńczo – mieszkalne”. 
Utrudnienia drogowe 2019-07-04

Droga S3 (183 km) miejscowość Sulechów, pow. zielonogórski, dachowanie samochodu osobowego.
Liga duńska: Świetna dyspozycja Thomsena i Kildemanda w rodzimej lidze2019-07-04

W środę ekipa Team Fjelsted, w której startują obaj zawodnicy truly.work Stali Gorzów, odniosła wyjazdową porażkę.  
POTRĄCIŁ DWIE KOBIETY I ODJECHAŁ. ZOSTAŁ ZATRZYMANY PRZEZ KRYMINALNYCH2019-07-04

Działania operacyjne prowadzone przez zielonogórskich kryminalnych i tzw. „policyjny nos” doprowadziły do ustalenia i zatrzymania mężczyzny, który w minioną niedzielę (30 czerwca) w nocy potrącił dwie kobiety w Nowogrodzie Bobrzańskim i uciekł z miejsca wypadku. 
12 medali na Mistrzostwach Polski w Strzelectwie Sportowym Niepełnosprawnych2019-07-04

Od 27 do 30 czerwca w Bydgoszczy odbywały się Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych w Strzelectwie Sportowym. Gorzowski Związek Sportu Niepełnosprawnych „START” reprezentowało trzynastu zawodników. W Mistrzostwach Polski wzięło udział ponad 60 zawodników z całej Polski.
Odznaki i medale - wyróżnieni gorzowianie2019-07-04

4 Medale za Długoletnią Służbę dla pracowników gorzowskiego magistratu oraz 19 Odznak Honorowych dla mieszkańców Gorzowa, zasłużonych dla miasta w swoich działaniach społecznych, edukacyjnych i sportowych – takie odznaczenia wręczono podczas urodzinowej sesji Rady Miasta 2 lipca br.  

Powrót do góry strony

Wiadomości:

Ogłoszenia DrobneDodaj ogłoszenie

gorzow.com kraj artykuly 2020-06-29
Firanki. Dlaczego warto je powiesić? 5 powodów

gorzow.com kraj artykuly 2020-06-26
Kredyt konsumencki na dobrych warunkach

gorzow.com kraj artykuly 2020-06-22
Zagospodarowanie przestrzenne a budowa

gorzow.com kraj artykuly 2020-05-28
Wakacje 2020 zimą? Linie lotnicze liczą na wznowienie połączeń

gorzow.com kraj artykuly 2020-05-28
Materace piankowe - co odróżnia je od innych rodzajów materacy?

gorzow.com kraj artykuly 2020-05-05
Chwilówka bez weryfikacji w bazach dłużników - czy to możliwe?

gorzow.com kraj artykuly 2020-04-30
Bankowość wśród młodzieży - z których ofert bankowych korzystają młodzi ludzie?

gorzow.com kraj artykuly 2020-04-24
Na co zwrócić uwagę zakładając konto bankowe?

© 2018 Gorzow.com

^