HOME
OGŁOSZENIA
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 1093; sobota, 30 maj 2020 Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
...
Gorzowskie Firmy:
Gorzów Wlkp. • kultura • 2019-05-09
Szczelina przeciwlotnicza już otwarta
Szczelina przeciwlotnicza już otwarta

Źródło: Gorzow Przystan  


Mieszkańcy Gorzowa licznie przyszli zobaczyć i zwiedzić po raz pierwszy schron przeciwlotniczy, odkryty w 2017 roku podczas prac rewitalizacyjnych na gorzowskim „Kwadracie”.

 Schron będzie dostępny dla mieszkańców przez najbliższe dwa tygodnie, później będzie otwierany podczas miejskich uroczystości i z okazji rocznic państwowych.
 
W uroczystości otwarcia schronu wziął udział prezydent Jacek Wójcicki, który nie ukrywał zadowolenia z udostępniania  obiektu dla mieszkańców. - To wyjątkowe miejsce w centrum miasta, mocno nawiązujące do jego historii, mam nadzieję, że będzie cieszyło się popularnością wśród mieszkańców, ale i turystów odwiedzających Gorzów. Będziemy starali się udostępniać to miejsce tak często jak będzie to możliwe – podkreślił prezydent Wójcicki.
 
Do środka można wejść wyłącznie pod opieką przewodnika. Grupy zwiedzające nie mogą być większe niż 16 osób, a dzieci muszą mieć skończone trzy lata. Wszyscy przed wejściem muszą założyć kaski ochronne. Całkowity zakaz wejścia do obiektu obowiązuje dla osób po spożyciu alkoholu.
 
Tymczasem po oficjalnej uroczystości otwarcia, obiekt będzie dostępny do 22 maja br., w każdą środę w godzinach 12.00 - 14.00 oraz w czwartki w godzinach 17.00 - 19.00 po wcześniejszym zapisaniu się w Klubie Kultury ,,Jedynka’’ przy ul. Chrobrego 9. Po 22 maja obiekt będzie otwierany przy okazji różnych wydarzeń miejskich.
 
Prace nad udostępnieniem schronu trwały wiele miesięcy, między innymi w związku z koniecznością przystosowania obiektu dla potrzeb turystów, a zwłaszcza uzyskania niezbędnych pozwoleń wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Kluczową rolę odegrała ekspertyza Państwowej Straży Pożarnej, zobowiązującą Urząd Miasta, jako organizatora zwiedzania, do udostępniania schronu tylko podczas sprzyjającej aury, czyli w miesiącach wiosenno-letnich.
 
Schron jest konstrukcji modułowej, powstał latem w 1944 roku po wydaniu dyrektywy w Berlinie o uporządkowaniu wszystkich schronów w systemie ochrony przeciwlotniczej. - Nie zachowała się pełna infrastruktura schronu, ale można się domyślać, że wzdłuż podziemnego korytarza były zamontowane  drewniane składane ławki - podkreślił Janusz Zalewski, kustosz Muzeum Lubuskiego, który jest autorem prelekcji o gorzowskiej szczelinie przeciwlotniczej, zaprezentowanej podczas uroczystości otwarcia obiektu na Kwadracie.
 
 
 

Szczelina przeciwlotnicza już otwartaSzczelina przeciwlotnicza już otwarta

- Stal dzisiaj przegrała, ja też czuję się wielkim przegranym - truly.work Stal Gorzów vs Stelmet Falubaz Zielona Góra (wypowiedzi gospodarzy)2019-05-08

Niedzielne derbowe spotkanie przeszło już do historii.
POLICJANCI O BEZPIECZEŃSTWIE Z NAJMŁODSZYMI2019-05-08

Podczas happeningu z okazji setnej rocznicy powstania Polskiego Czerwonego Krzyża, policjanci rozmawiali z najmłodszymi o bezpiecznym zachowaniach w domu, szkole czy na drodze.
Czwórka z fantazją. Koncert kameralny2019-05-08

Obój i rożek angielski – dwa instrumenty dęte o wyjątkowo pięknym, miękkim i głębokim brzmieniu. 
Piknik Europejski w „Parku Róż”2019-05-08

#LubuskieChallenge - Łączy nas przyszłość! to cykl spotkań w ramach obchodów 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
PGE Ekstraliga: Do Wrocławia na podbój Sparty - WTS Sparta Wrocław vs truly.work Stal Gorzów (zapowiedź)2019-05-08

W piątej kolejce Speedway Ekstraligi gorzowianie zmierzą się z brązowymi medalistami DMP podczas meczu wyjazdowego.  
Bilety na mecz z Grudziądzem w sprzedaży!2019-05-08

Trwa sprzedaż biletów na kolejny pojedynek PGE Ekstraligi na Jancarzu...  
Cotygodniowe podsumowanie startów zawodników rezerwowych gorzowskiej Stali2019-05-08

W ubiegłym tygodniu nasi rezerwowi fantastycznie radzili sobie w swoich rodzimych ligach oraz zagranicznych rozgrywkach.  
NIE WARTO RYZYKOWAĆ ŻYCIA DLA KILKU MINUT2019-05-08

Gorzowscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali kolejne prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.
74. rocznica zakończenia II Wojny Światowej 2019-05-08

8 maja obchodzimy rocznicę zakończenia II wojny światowej.  
100. rocznica powołania Policji Państwowej2019-05-08

W dniu wczorajszym na budynku Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. zamontowany został banner informujący o przypadającym w 2019 roku jubileuszu 100-lecia powołania Polskiej Policji. 
JEDNOŚLADEM BEZPIECZNIE DO CELU2019-05-08

Zielonogórscy policjanci spotkali się z uczniami Zespołu Szkół Ekologicznych w ramach prowadzonych działań pn. „Jednośladem bezpiecznie do celu”. Mundurowi „w białych czapkach” przypomnieli o zasadach bezpieczeństwa i poruszania się po drogach, sprawdzili znajomość przepisów z zakresu ruchu drogowego, a na zakończenie rozdali uczniom odblaski.
Śpiewająco uczymy dezynfekcji rąk.2019-05-08

Z okazji przypadającego 5 maja Światowego Dnia Higieny Rąk pielęgniarki Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. przy wsparciu personelu Działu Sanitarno-Epidemiologicznego napisały nowe słowa do piosenki „Felicita” Al Bano i Rominy Power. 
Liga szwedzka: 7 punktów Krzysztofa Kasprzaka w deszczowym Lejonen2019-05-08

We wtorkowy wieczór ekipa Kasprzaka wygrała inauguracyjne spotkanie na na własnym torze z Rospiggarną 43:35.
Liga szwedzka: 6 punktów Andersa Thomsena na inaugurację w Szwecji2019-05-08

We wtorkowy wieczór Kumla Indianerna Speedway udała się  do Avesty, aby zainaugurować rozgrywki Elitserien, gdzie pewnie wygrała 57:33.

Powrót do góry strony

Wiadomości:

Ogłoszenia DrobneDodaj ogłoszenie

gorzow.com kraj artykuly 2020-05-28
Wakacje 2020 zimą? Linie lotnicze liczą na wznowienie połączeń

gorzow.com kraj artykuly 2020-05-28
Materace piankowe - co odróżnia je od innych rodzajów materacy?

gorzow.com kraj artykuly 2020-05-05
Chwilówka bez weryfikacji w bazach dłużników - czy to możliwe?

gorzow.com kraj artykuly 2020-04-30
Bankowość wśród młodzieży - z których ofert bankowych korzystają młodzi ludzie?

gorzow.com kraj artykuly 2020-04-24
Na co zwrócić uwagę zakładając konto bankowe?

gorzow.com kraj kabaret 2020-04-22
Andrzej Mierzejewski - Kara dla dziecka

gorzow.com kraj kabaret 2020-04-22
Przystanek Radość - Ekologia

gorzow.com kraj kabaret 2020-04-22
Małżeńska Kwarantanna w Domu

© 2018 Gorzow.com

^