HOME
OGŁOSZENIA
ZAREJESTRUJ DOMENĘ
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 429; piątek, 22 marzec 2019 Imieniny Bogusława, Jagody, Katarzyny
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
...
Gorzowskie Firmy:
Gorzów Wlkp. • kultura • 2018-06-28
Skarby z wieży Katedry
72978.jpg

Źródło: Gorzów - Przystań 

Archeologia niebiańska to tytuł wystawy prezentującej wyniki prac archeologicznych prowadzonych na wieży kościoła katedralnego w Gorzowie Wielkopolskim.

Wystawa organizowana jest w rocznicę pożaru katedry, a wernisaż odbędzie się w piątek, 29 czerwca 2018 r., o godz. 11.00, w Zespole Willowo-Ogrodowym Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta, przy ul. Warszawskiej 35 w Gorzowie. Ekspozycję można będzie oglądać do 15 września 2018 r. Wstęp jest bezpłatny.

​​Na wystawę zapraszają: dyrektor Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie dr Ewa Pawlak i proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie ks. prałat dr Zbigniew Kobus.

Wystawę ​​objęli honorowym patronatem: ks. bp. Tadeusz Lityński, prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, przewodniczący Rady Miasta Sebastian Pieńkowski oraz lubuski wojewódzki konserwator zabytków dr Barbara Bielinis - Kopeć.

Dnia 1 lipca 2017 roku, w trakcie trwających obchodów 760-lecia lokacji miasta, w godzinach popołudniowych pojawił się ogień na wieży kościoła katedralnego w Gorzowie Wielkopolskim. Wielogodzinny pożar spowodował zniszczenie górnej części wieży. Jesienią 2017 roku rozpoczęto prace przygotowawcze do jej remontu. Jedną z pierwszych, zasadniczych czynności było osuszenie całej świątyni. Usunięto także wypełnisko pach sklepienia kruchty podwieżowej ze szczególnie zagrożonego uszkodzeniem sklepienia na pierwszej kondygnacji wieży. Wypełnisko to składało się z grubej warstwy ziemi (humusu), zalęgającej bezpośrednio na sklepieniu, na niej zaś znajdowały się różne odpady związane z wielowiekowym użytkowaniem wieży.
 
Wieża kościoła Mariackiego, obecnie katedralnego, zbudowana została u schyłku XIII wieku. Pierwotnie nad kruchtą podwieżową znajdował się strop, który pod koniec XV wieku został zastąpiony sklepieniem. Zgodnie z powszechnie stosowaną w średniowieczu zasadą pachy sklepień w budowlach wypełniano gruzem ceglanym, zmieszanym z wapnem. Zasyp powodował usztywnienie konstrukcji. W przypadku wieży gorzowskiej zamiast gruzu zastosowano ziemię, pochodzącą być może z najbliższego sąsiedztwa kościoła. Dzięki temu uzyskaliśmy znaczny zespół materiałów źródłowych do badań nad początkami miasta.
 
Całe wypełnisko pach, którego objętość wynosiła około 30 metrów sześciennych, zostało przewiezione w kontenerach na teren zakładu „Eneris” przy ulicy Podmiejskiej w Gorzowie Wielkopolskim. Tam, na podstawie pozwolenia konserwatorskiego udzielonego Stanisławowi Sinkowskiemu z Działu Archeologii Muzeum Lubuskiego, odbyło się przeszukanie i znaleziono różne przedmioty. Jest to w znacznej mierze zasługa pana Krzysztofa Ląd – wolontariusza od wielu lat wspomagającego prace Działu Archeologii.
 
Wśród zebranych artefaktów pochodzących z okresu od XIV do XXI wieku można wyodrębnić:
 
– sto monet, wśród których wyróżniają się: brandenburskie fenigi brakteatowe z XIV-XVI wieku, fenig brakteatowy Zakonu Krzyżackiego z XV wieku, XV-wieczny denar miejski z Pomorza Zachodniego, szwedzki szeląg z XVIII wieku oraz liczmany kupieckie; pozostałe monety to różne nominały emitowane przez Niemcy, Brandenburgię, Prusy i Polskę; do nietypowych w tym zbiorze monet należą XVIII-wieczne trzeciak i półgrosz wybite w Polsce;
 
– kilkaset fragmentów ceramiki naczyniowej z okresu od XIV/XV do XIX wieku;
 
– gotycka i nowożytna ceramika budowlana;
 
– artykuły codziennego użytku, ozdoby, zabawki, okucia książek, nowożytny tłok pieczętny.
 
Mając na uwadze miejsce pozyskania artefaktów, jakim jest wieża kościelna, bardzo skromnie prezentuje się liczba znalezionych dewocjonaliów – są to tylko dwa krzyżyki.
 
Z wiedzy uzyskanej w trakcie kwerendy przeprowadzonej w literaturze i wśród wojewódzkich służb konserwatorskich wynika, że były to pierwsze badania archeologiczne na terenie Polski, przeprowadzone w sklepieniach budowli średniowiecznej, w omawianym przypadku w kościele gotyckim.
 
Zgromadzone w nietypowym miejscu, jakim jest wieża kościoła, przedmioty kreują swoisty profil osadniczy,ukazując różne sfery życia codziennego na przestrzeni sześciu wieków. To poniekąd kronika miasta, w której karty stanowią poszczególne znaleziska oraz ich zespoły. Mamy w niej odnotowane informacje o obiegu pieniądza w Landsbergu/Gorzowie na przestrzeni wieków, o stanie regionalnego garncarstwa, a nawet o obuwiu dziecięcym czy ołowianej zabawce, tzw. furkotce. Ostatnia karta kroniki wydarzeń na wieży kościoła katedralnego została zapisana 1 lipca 2017 roku, co dokumentują fotografie zaprezentowane na wystawie.
 
Należy zwrócić uwagę na wyjątkowy, rzadko oglądany na co dzień zabytek znajdujący się na ekspozycji. Jest to odlany w 1498, a zawieszony w 1526 roku dzwon Ave Maria, który zdjęto z uszkodzonej wieży po ugaszeniu pożaru. W 1708 roku uderzenie pioruna spowodowało jego przedziurawienie. Nie oszczędził go także pożar w 2017 roku.
 
Więcej zdjęć z przygotowań do wystawy można oglądać
tutaj.
Skarby z wieży KatedrySkarby z wieży KatedrySkarby z wieży KatedrySkarby z wieży KatedrySkarby z wieży KatedrySkarby z wieży Katedry

Lubuscy dzielnicowi walczyli o prymat najlepszego2018-06-28

Kto najlepszym policjantem pierwszego kontaktu w województwie lubuskim? W czwartek (28 czerwca) poznaliśmy odpowiedź na to pytanie.
„NCBR dla firm” – spotkanie z ekspertami2018-06-28

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zaprasza firmy z Lubuskiego na bezpłatne spotkanie dla przedsiębiorców, podczas którego dowiedzą się jak uzyskać dotację na rozwój firmy.
O stosowaniu zamówień społecznie odpowiedzialnych 2018-06-28

Czy warto udzielać zamównień społecznie odpowiedzialnych? Jakie korzyści przynoszą postępowania, w których zastosowano mechanizmy społecznie odpowiedzialnych zamówień publicznych? Na te i wiele innych pytań szukali odpowiedzi uczestnicy szkolenia, które odbyło się 28 czerwca br. w urzędzie marszałkowskim.    
Lubuskie pracuje nad aktualizacją marki 2018-06-28

W 2010 roku powstała Strategia Marki Lubuskie. Wówczas młody region, dopiero kształtujący swoją tożsamość szturmował najdalsze zakątki kraju, ale też świata z hasłem Lubuskie - warte zachodu.
Szkolnictwo wyższe w województwie lubuskim - konsultacje2018-06-28

Zapraszamy do zgłaszania uwag i wniosków do treści projektu dokumentu pt.: „Kierunki rozwoju szkolnictwa wyższego w województwie lubuskim do roku 2030”.
Dobowy raport bezpieczeństwa w Lubuskiem. Raport za 27.06.2018r.2018-06-28

Raport dotyczący działalności służb Wojewody Lubuskiego w trakcie minionej doby. (27.06.2018)
Lista zmieniona nr 1 wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania 2018-06-28

Wojewoda Lubuski 27 czerwca 2018 roku zatwierdził listę zmienioną nr 1 wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019.
Popremierowy pokaz filmu dokumentalnego pt. „Nasza historia”2018-06-28

Tuż przed kolejnymi urodzinami Gorzowa będzie miało miejsce wydarzenie, które jest ukłonem w stronę miłośników historii miasta.
Nowe godziny pracy sali obsługi klienta2018-06-28

W okresie letnim (od 1 lipca do 31 sierpnia) nieznacznemu skróceniu ulegną godziny otwarcia sali obsługi klienta w głównej siedzibie Urzędu Miasta przy ulicy Sikorskiego.
10 osób zatrzymanych, 80 zarzutów za kradzieże. Akt oskarżenia już w sądzie2018-06-28

80 zarzutów usłyszała grupa mężczyzn, która została oskarżona m. in. o kradzieże paliwa oraz części samochodowych na terenie województwa lubuskiego.
Cykl Scena na Scenie 20182018-06-28

SCENA NA SCENIE to ulubiony cykl koncertowy. Oryginalną formułę doceniła zarówno gorzowska publiczność, jak i występujący artyści.
Uroczysta sesja Rady Miasta2018-06-28

W poniedziałek (2 lipca) o godz.13.00, w sali narad (niski parter) Urzędu Miasta w Gorzowie Wielkopolskim przy ul. Sikorskiego 3-4 odbędzie się XLVI uroczysta sesja Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.
W Zaborze bije serce lubuskiego winiarstwa 2018-06-28

Lubuskie Centrum Winiarstwa jest wizytówką regionu. Pełni też wiele funkcji, od reprezentacyjnej przez turystyczną i rekreacyjną, po muzealną i naukowo-dydaktyczną.
W weekend montaż stalowego wiaduktu2018-06-28

W piątek (29 czerwca) wykonawca modernizacji estakady kolejowej rozpocznie montaż wiaduktu stalowego na wysokości skrzyżowania z ulicą Garbary.

Powrót do góry strony

Wiadomości:

Ogłoszenia DrobneDodaj ogłoszenie

gorzow.com kraj artykuly 2019-03-18
Zarządzaj efektywnie swoją firmą dzięki systemowi ERP!

gorzow.com kraj artykuly 2019-03-13
Walki Fame MMA 3 w ofercie bukmachera

gorzow.com kraj artykuly 2019-03-13
Czym sugerować się przy wyborze dietetycznego cateringu?

gorzow.com kraj artykuly 2019-03-11
Ciekawe funkcje w bieżniach: trening na wyższym poziomie

gorzow.com kraj artykuly 2019-03-08
Przygotowywanie ogrodu na wiosnę – o czym nie możemy zapomnieć?

gorzow.com kraj artykuly 2019-03-01
Jak korzystnie pożyczać w Gorzowie?

gorzow.com kraj artykuly 2019-02-13
Usługi transportowe do 3,5 tony z serwisem Furgonetka Giełda

gorzow.com kraj artykuly 2019-02-05
Kredyt bez zaświadczenia z pracy? Jest możliwy!

© 2018 Gorzow.com

^