HOME
OGŁOSZENIA
ZAREJESTRUJ DOMENĘ
DODAJ OGŁOSZENIE
DODAJ FIRMĘ DO BAZY
Osób online: 177; poniedziałek, 9 grudzień 2019 Imieniny Anety, Leokadii, Wiesława
... Darmowe ogłoszenie drobne - praca, sprzedaż, usługi, auto-moto i inne ... szybko łatwo i bez rejestracji ... możliwość dodania 4 zdjęć ...
...
Gorzowskie Firmy:
Gorzów Wlkp. • informacje • 2017-09-12
Poruszające historie Lubuszan walczących z rakiem, potrzebna pomoc
Poruszające historie Lubuszan walczących z rakiem, potrzebna pomoc

Źródło: Anna Moskal 


Rak zabiera życie coraz większej liczbie Polaków. Ostatnie badania Krajowego Rejestru Nowotworów wskazują, że każdego roku walkę z chorobą rozpoczyna ok. 160 tysięcy osób.


Niestety, ponad 93 tysiące chorych rocznie umiera z powodu raka. W województwie lubuskim co czwarty zgon w 2014 roku był spowodowany chorobą nowotworową. Przywołane poniżej historie Lubuszan – podopiecznych Fundacji Onkologicznej Alivia – pokazują, że wielu chorych nie otrzymuje odpowiedniej opieki w systemie publicznej służby zdrowia.
Skuteczność leczenia onkologicznego mierzy się wskaźnikiem 5-letnich przeżyć. Pokazuje on ilu spośród stu pacjentów przeżyje 5 lat od diagnozy nowotworu złośliwego. Okazuje się, że polscy pacjenci nie mogą liczyć na odpowiednią opiekę – wskaźnik w Polsce wynosi niewiele ponad 40%, podczas gdy w wielu państwach europejskich może on być o ponad połowę wyższy. Problemów jest wiele – brak strategii walki z rakiem, brak monitorowania efektów leczenia, brak dostępu do nowoczesnych metod leczenia – to wszystko składa się na dramat polskich pacjentów.

Jak na tle kraju prezentuje się województwo lubuskie? W 2014 roku przyczyną 25,5% zgonów w województwie lubuskim był rak. W 2014 roku 2125 mężczyzn i 2003 kobiet zachorowało na nowotwór. Nadal najczęstszym rozpoznaniem onkologicznym wśród mężczyzn pozostaje rak płuca, zaś wśród kobiet - rak piersi. W regionie województwa lubuskiego w 2017 roku pakiet onkologiczny realizują cztery szpitale: w Zielonej Górze, Gorzowie, Nowej Soli i Żarach, a także 194 przychodnie. Niestety, wielu pacjentów wciąż podróżuje po kraju i za granicę, szukając najlepszych specjalistów, najnowszych terapii i najkrótszych terminów badań.

Niewydolność publicznego systemu opieki zdrowotnej powoduje, że chorzy sami muszą finansować wiele procedur i terapii – by przyspieszyć diagnostykę, uzyskać szybko drugą opinię czy też nabyć leki, których nie refunduje NFZ. Wydatki te rujnują domowe budżety pacjentów onkologicznych, a w dłuższej perspektywie okazują się nie do udźwignięcia. Rak jest chorobą przewlekłą, która często uniemożliwia kontynuowanie pracy zawodowej. Odbiera tym samym podstawowe źródło utrzymania, co w połączeniu z wysokimi kosztami leczenia składa się na dramatyczną sytuację finansową chorych.  Brak pomocy ze strony państwa powoduje, że pacjenci zaczynają szukać pomocy na własną rękę. Posiłkują się danymi znalezionymi w Internecie, pytają znajomych, zgłaszają się do organizacji pacjenckich specjalizujących się w walce z rakiem. Jedną z nich jest działająca od 2010 roku Fundacja Alivia, która oferuje pomoc w ramach Programu Skarbonka.

Program Skarbonka to prowadzony z udziałem wielu darczyńców indywidualnych i instytucjonalnych, program pomocy finansowej, osobom dotkniętym chorobą nowotworową. Dzięki niemu chorzy mogą założyć w Fundacji Alivia indywidualną “Skarbonkę”, na której Fundacja gromadzi darowizny i odpisy 1% podatku z przeznaczeniem na dofinansowanie wydatków związanych z leczeniem, poniesionych przez posiadacza “Skarbonki”. Podopieczni mogą finansować leki, diagnostykę, rehabilitację, transport medyczny i inne wydatki związane z leczeniem choroby onkologicznej.

W ramach programu każdy podopieczny otrzymuje osobiste subkonto rachunkowe umożliwiające zbieranie wpłat, Fundacja oferuje także wsparcie w promocji zbiórki:
w postaci dedykowanej strony internetowej, sponsorowanych postów na Facebooku, plakatów czy kampanii społecznych. Od niedawna do dyspozycji podopiecznych Fundacji jest także zespół ekspertów z dziedzin związanych ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, m.in z zakresu psychoonkologii, genetyki, dietetyki, oraz specjaliści dający wskazówki dotyczące m.in. organizacji zdrowotnych wyjazdów zagranicznych czy ubezpieczeń dla rodziny. Pomagają oni zrozumieć zawiłości systemowe, odpowiadają mailowo lub telefonicznie na pytania. Specjaliści nie mogą udzielać w takiej formie porad medycznych, ale możliwość dodatkowej konsultacji, zadania pytań, na które czasem lekarz prowadzący nie ma czasu odpowiedzieć, w przypadku tak poważnej choroby jak rak jest bezcenna.
 
Obecnie ponad dwustu chorych z całego kraju zbiera środki w ramach „Skarbonki”. Wśród nich są także mieszkańcy województwa lubuskiego, których historie przedstawiamy poniżej. Oto historie Anety i Marioli – dla których prosimy o wsparcie w walce z chorobą!
***
Z Podbrzezia Dolnego daleka droga do badań klinicznych!

Pani Aneta Łukasiewicz nigdy nie zapomni 16 października 2016 roku. Nagły, straszliwy ból głowy. Diagnoza - guz mózgu III stopnia. Choroba - swoja i innych - nie jest jej obca. W 2014 r. zdiagnozowano u niej niezłośliwy nowotwór, a jej mąż wygrał z zapaleniem wątroby typu B i C. Inspiracją do działania jest dla niej zawsze ukochana, czternastoletnia córka. Niestety, jak sama mówi: “chojrakowanie się skończyło.”
Od początku 2017 roku miała podawaną chemioterapię, z każdym miesiącem coraz ostrzejszą. Starała się dzielnie znosić efekty uboczne - problemy z chodzeniem, ból nie
do opisania. W czerwcu badania wykazały niepokojące zmiany, wstrzymano chemioterapię. Niestety lubuskie ośrodki nie mają już propozycji dalszego leczenia.
Na szczęście pojawiła się szansa na udział w badaniach klinicznych. Wizyta w Warszawie ma wskazać kolejny krok.
Rodzinne oszczędności od lat pochłaniała walka z chorobą – najpierw męża,
a następnie Pani Anety. Potrzebne są leki, przejazdy na badania, rehabilitację, terapię – do Zielonej Góry, Wrocławia, teraz do Warszawy. Koszty choroby onkologicznej stają
się bardzo trudne do udźwignięcia.    
           
Od 2016 roku pani Aneta jest podopieczną w programie Skarbonka,
i z pomocą ludzi dobrego serca, fundacja Alivia zbiera dla niej środki niezbędne do kontynuowania leczenia. Darowizny na rzecz leczenia Pani Anety Łukasiewicz można przekazywać za pomocą strony internetowej skarbonka.alivia.org.pl/aneta-lukasiewicz, lub wpłacać na konto fundacji: Fundacja Alivia, ul. Zaruby 9, lok. 131, 02 – 796 Warszawa. Konto: 24 2490 0005 0000 4600 5154 7831. Opis przelewu: darowizna na program skarbonka Aneta Łukasiewicz 110428. Wpłaty z zagranicy: PL 24 2490 0005 0000 4600 5154 7831.             


***
W Łagowie od 2012 roku trwa walka z rakiem!

Pani Mariola Biernat od pięciu lat każdego dnia zwycięża raka. Od 2012 roku choruje
na nowotwór złośliwy piersi – za sobą ma już operację, chemioterapię, radioterapię, hormonoterapię. Niestety, pojawiły się przerzuty. Pani Mariola się nie poddała i od 2015 roku co tydzień jeździ do Szczecina na celowaną chemioterapię. I chociaż w Zielonej Górze czy Gorzowie istnieją oddziały onkologiczne – nie mogły one zaproponować Pani Marioli takiej terapii, jaką otrzymuje w Szczecinie.

Jednocześnie Pani Mariola wciąż stara się godzić chorobę z rolą matki i żony, i każdego dnia walczy – dla kochającego męża i dwójki swoich dzieci, siedemnastoletniej córki i 7- letniego synka. Jak do tej pory – Pani Mariola wygrywa! Stosowane leczenie jest skuteczne, choroba jest stabilna i nie postępuje, wraz z ciągłą rehabilitacją pozwalają Pani Marioli cieszyć się kolejnym dniem.
Codzienność mąci jednak strach o sytuację finansową - jak sama mówi “bardzo boję się, że pomimo dobrej odpowiedzi na leczenie nie będę mogła go kontynuować
ze względu na koszty finansowe. Moja odporność i wydolność wątroby jest osłabiona i potrzebuje leków, które nie są refundowane przez NFZ, a dają mi szanse
na kontynuacje leczenia.” 


Od 2016 roku Pani Mariola jest podopieczną Fundacji Alivia w programie Skarbonka.  Fundacja zbiera środki na pomoc Pani Marioli w kontynuacji leczenia. Darowizny na ten cel można przekazywać za pomocą strony internetowej skarbonka.alivia.org.pl/mariola-biernat, lub wpłacają na konto fundacji: Fundacja Alivia, ul. Zaruby 9, lok. 131, 02 – 796 Warszawa. Konto: 24 2490 0005 0000 4600 5154 7831. Opis przelewu: darowizna na program skarbonka Mariola Biernat 10194. Wpłaty z zagranicy: PL 24 2490 0005 0000 4600 5154 7831.

 


Galeria Askana zbiera nakrętki i pomaga2017-09-12

Galeria Askana kontynuuje akcję prospołeczną polegającą na zbiórce plastikowych nakrętek.
Gorzowianie przekazali na katedrę już prawie 1000 kg surowców2017-09-12

Od ponad miesiąca trwa zbiórka surowców wtórnych, z których sprzedaży cały zysk ENERIS Surowce oddział Gorzów, pomysłodawca zbiórki, przekaże na odbudowę gorzowskiej katedry.
Warsztaty z pielęgnacji i makijażu dla kobiet leczących się z powodu choroby nowotworowej2017-09-12

Oddział Onkologii Klinicznej Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie we współpracy z Fundacją „Piękniejsze życie”, zaprasza na warsztaty z pielęgnacji i makijażu dla kobiet leczących się z powodu choroby nowotworowej.
Sukcesy GKS "GORZOVIA"2017-09-12

W sobotę - 9. wrzesnia br., pierwszy zespół GKS "GORZOVIA", występujacy pod nazwą "GKS Moje Bermudy.pl Gorzovia" doskonale rozpoczął nowy sezon tenisa stołowego 2017/2018.
Utrudnienia na ul. Jagiełły i rondzie2017-09-11

W poniedziałek z ruchu została wyłączona ulica Jagiełły. Prace potrwają dwa dni.
Zaproszenie dla młodych wynalazców2017-09-11

Klub Młodego Wynalazcy zaprasza szkoły podstawowe, gimnazja oraz przedszkola na eksperymentowanie;
Miastowizja = konsultacje w sprawie przestrzeni wspólnych2017-09-11

Urząd Miasta przeprowadzi konsultacje, aby dowiedzieć się, gdzie są i jak obecnie funkcjonują najważniejsze przestrzenie wspólne:
Wrześniowe koncerty Scena na scenie2017-09-11

W związku z dużą przychylnością publiczności cykl "Scena na scenie" został przedłużony o dwa wrześniowe wydarzenia.
Mobilne Punkty Informacyjne w subregionie gorzowskim2017-09-11

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Gorzowie Wlkp., zaprasza na bezpłatne konsultacje. Porady dotyczyć będą możliwości pozyskiwania środków unijnych.
Marszałkowscy urzędnicy odznaczeni2017-09-11

Na wniosek marszałek Elżbiety Anny Polak Prezydent RP nadał 9 pracownikom urzędu marszałkowskiego Medale za Długoletnią Służbę.
O budowie obwodnicy Trzciela2017-09-11

Budowa obwodnicy Trzciela to temat spotkania marszałek Elżbiety Anny Polak z włodarzem miasta Jarosławem Kaczmarkiem, Starostą Powiatu Międzyrzeckiego Grzegorzem Gabryelskim oraz Dyrektorem Zarządu Dróg Powiatu Międzyrzeckiego Szymonem Procherą.
Młodzi innowatorzy polecą do Australii2017-09-11

25 tys. zł przyznał zarząd województwa grupie Phoenix Rescue Team, która bierze udział w międzynarodowym konkursie UAV Challange Airborne Delivery 2017.
Ponad 2 mln zł dla szpitali i kasa dla studentów medycyny2017-09-11

11 września 2017 r. Sejmik Województwa Lubuskiego przyznał dotacje lubuskim lecznicom na inwestycje i zakup sprzętu medycznego.
Pierwsza pomoc na sesji Sejmiku2017-09-11

Dość nietypowy widok zastali radni i goście, którzy brali udział w sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego.

Powrót do góry strony

Wiadomości:

Ogłoszenia DrobneDodaj ogłoszenie

gorzow.com kraj artykuly 2019-12-06
Jak nawilżyć powietrze? Sprawdzone sposoby na suche powietrze

gorzow.com kraj artykuly 2019-11-18
Jak znaleźć niezawodne słuchawki do biegania?

gorzow.com kraj kabaret 2019-11-08
Kabaret Smile - Szpital

gorzow.com kraj kabaret 2019-11-08
Kabaret Smile - Kubeczki

gorzow.com kraj kabaret 2019-10-17
Mariusz Kałamaga - Stand-up

gorzow.com kraj artykuly 2019-10-07
Bilety z pewnego źródła, czyli skąd?

gorzow.com kraj artykuly 2019-09-30
Ubezpieczenie na narty - jak i na ile się ubezpieczyć?

gorzow.com kraj kabaret 2019-09-19
Kabaret Młodych Panów - Kobiety

© 2018 Gorzow.com

^